Paylaş

etgis

Vyond Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bu yazıda Vyond nedir? sorusuna işlevsel ve pratik bir yanıt bulacağız. Birlikte Vyond’u kullanarak neler yapabileceğinizi göreceğiz.

Sunumlar, dersler, infografikler… Bugün birçok görsel materyalle günlük hayatımızda karşı karşıya kalıyoruz. Klasik sunumlar, slayt üzerinde anlatılan dersler, sıkıcı infografikler, tekdüze tanıtım videoları derken birçok görsel içerikle etkileşimimiz neredeyse çok az oluyor.

Sayfa sayfa anlatılan ve ilgi çekici olmayan sunumlar iş ortamının sıkıcılığına sıkıcılık katıyor. Sadece birkaç metin ve görselden oluşan ders slaytları okulda öğrencilerin derse odaklanmasını engelliyor. Tek görselde çok şey anlatan ama çoğuna bakılmayan infografikler internet çöplüğündeki yerini alıyor ve tanıtım videoları izlenmeden atlanıyor.

Peki bunlara bir çözüm yok mu? Tabii ki var: Animasyonlar. Ama birçok kişi için animasyon yaptırmak çok masraflı bir çözüm. Bunu da çözecek şey, animasyon uygulamaları. Eski adı GoAnimate olan Vyond ise sunduğu imkanlarla birçok alanda animasyon hazırlamaya olanak tanıyor.

Vyond Nedir?

Vyond, eski adı GoAnimate olan bir web 2.0 aracıdır. Gelişmiş özellikleri sayesinde teknik bilgiye sahip olmadan, çizim yapmadan, bunun için bir çizerle anlaşmadan, kısa sürede animasyonlar hazırlanabilecek bir uygulama olarak tanımlanabilir.

Browser üzerinde çalışan Vyond, hazır materyalleri ve kolayca alışılabilen ara yüzü ile profesyonel olsun ya da olmasın isteyen her kişinin animasyon hazırlamasını sağlıyor. Can sıkıcı sunumlar, ders videoları, incelenmeyen infografikler, izlenmeyen tanıtım videoları, reklamlar vb. gibi ilgi çekici olmayan görsel materyallerin yerine, animasyonu sunan ve bunu yaparken hiçbir teknik bilgi gerektirmeyen Vyond ile birçok görsel materyal hazırlanabiliyor.

Vyond, gelişmiş kütüphanesi ve yazılım altyapısı sayesinde birçok alandan kişiye animasyon hazırlayabilme imkanı sunuyor. Vyond, öğretmenler, insan kaynakları uzmanları, yöneticiler, akademisyenler ve aklınıza gelebilecek her türlü iş kolundan insan tarafından rahatlıkla kullanılabilir ve içerik üretilebilir bir sistemdir.

Vyond hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşın.

Vyond Nasıl Kullanılır?

vyond nedirVyond’da, aylık veya yıllık abonelik imkanları bulunuyor. Bütçenize ve ihtiyacınıza göre belirlediğiniz abonelik paketini satın alarak animasyon hazırlama aracına geçiş yapabilirsiniz.

“Make a video”

Giriş yaptığınızda sizi kontrol paneliniz karşılıyor. Burada “Make a Video” butonuna tıklayarak animasyon oluşturma aşamasına geçebilirsiniz.

Vyond, video animasyon oluşturmak istediğinizde size 3 farklı seçenek sunuyor: Contemporary, Business Friendly ve Whiteboard Animation. Her birinin kendi içerisinde farklı kullanım amaçları vardır. Hazırlayacağınız videonun amacına göre bu üç seçenekten birini seçerek video animasyon düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Video animasyon düzenleme

Video animasyon düzenleme penceresinde, kullanabileceğiniz Vyond içerik kütüphanesi, ifadeler, hareketler, ses dosyaları ve animasyon hazırlama bölmesi sizi karşılıyor. Ekranın sol üst köşesinde yer alan butonlarda, isterseniz hazırda bulunan görsel malzemelerinizi (arka plan, logo vb.) sisteme yükleyebilir, isterseniz hazırda bulunan karakter, arka plan içerikleri, grafikler, yazı, ses ve müzik dosyalarını kullanabilirsiniz.

Sahneye eklediğiniz her görsel malzemeyi istediğiniz şekilde sahnede yerleştirebilirsiniz. Ayrıca, bu görsel malzemelerin hareketliliğini de sağlayabilirsiniz. Ekranın sağ üst köşesinde yer alan butonlar sayesinde;

  • seçili karakterlerinize ve görsel materyallere çeşitli hareketler yaptırabilir,
  • onların konuşmalarını sağlayacak ses dosyalarını yükleyip konuşturabilir,
  • ekrana farklı şekillerde gelmeleri için hareket sağlayabilirsiniz.

Eğer herhangi bir şey seçili değilse arka plan değişikliği (görsel ve renk olarak) yapabilirsiniz.

Yine video animasyon alanında alt kısımda yer alan zaman çubuğunda sahnelerinizi yönetebilirsiniz. Hangi sahnenin ne kadar gösterileceği, sahne geçişlerinin nasıl yapılacağı, arka plan sesi ve müziklerinin konumu ve ses yüksekliği, videonun uzunluğu gibi birçok konuda bu çubuk üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz. Bu çubuk üzerinde ayrıca yeni sahne eklemeleri gerçekleştirebilir ve videonuzun daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Yeni ekleyeceğiniz sahneler ister hazırda bulunan şablonlardan, ister daha önce kullandığınız sahnelerden oluşabilir. Yeni bir sahne oluştururken tüm kontrolün sizde olmasını isterseniz boş bir sahne oluşturabilirsiniz. Bu boş sahneye ekleyeceğiniz her şey için sol üstteki butonları kullanabilir, buradan eklediğiniz ögeleri sağ üstte yer alan butonlarda istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Çalışmayı tamamladığınızda, isterseniz arka planda kaydedebilir ve daha sonra düzenleme yapmak için tekrar dönebilirsiniz, isterseniz de bilgisayarınıza video dosyası olarak indirebilirsiniz. Video dosyaları HD (720p) ve Full HD (1080p) olarak indirilebilir. Ayrıca, Vyond ile hazırladığınız animasyonlarınızı GIF olarak da bilgisayarınıza indirebilirsiniz. 240p, 360p ve 480p çözünürlüklerde GIF dosyası olarak videolarınızı bilgisayara kaydedebilirsiniz. Özellikle bir uygulama, internet sitesi, araç için kullanım videosu hazırladıysanız GIF seçeneği oldukça faydalı olacaktır.

Vyond ile ne tür animasyonlar yapılabilir?

Vyond nedir sorusu kadar, Vyond ile ne yapılabilir sorusu da çok önemli. Kısaca, Vyond kullanılarak her türlü amaç için video animasyon hazırlanabilir. Birkaç örnek verecek olursak:

İnternet Reklamları:

Vyond kullanarak kısa video tanıtım içerikleri oluşturabilirsiniz. Özellikle sosyal medyada kullanılmak üzere hazırlayacağınız videolar marka tanıtımları için oldukça faydalı olacaktır. Ürün, kampanya, duyuru, yenilik vb. gibi birçok konuda video animasyon hazırlayarak tanıtım içeriği olarak kullanabilirsiniz.

Animasyonlu İnfografik:

Belirli bir konu hakkında elinizde bulunan verilerle alakalı animasyonlu infografikler hazırlamak Vyond ile mümkün. Belirli bir zamanda yapılan satış, internet sitesi ziyaretçileri, belirli konularda veriler vb. Vyond ile animasyonlu infografik olarak sunulabilir.

Sunum:

Hazırladığınız bir ürün, içerik ve hizmetle alakalı yapacağınız sunumlarda kullanılmak üzere animasyon hazırlayabilirsiniz. Öne çıkarılan özellikler, amaç vb. gibi konuları daha eğlenceli bir şekilde sunabilirsiniz.

Şirket İçi Tanıtımlar:

Şirket içerisinde yeni iş arkadaşlarına yapılacak oryantasyon programlarında kullanmak, tüm çalışanlara yapılacak duyurular, bir ürün veya özellik tanıtımı gibi konularda Vyond ile animasyon hazırlayabilirsiniz.

Açıklayıcı Video:

Bir uygulama, internet sitesi veya ürünle ilgili açıklayıcı animasyonlu videolar hazırlamak Vyond ile mümkün. Nasıl kullanılır, nasıl üye olunur vb. gibi noktalarda animasyonlar hazırlayabilirsiniz.

Mikro Öğrenme Videoları:

Belirli bir ders konusunda öğrencilere veya bilgi almak isteyen kişilere sunulacak mikro öğrenim videolarında Vyond ile animasyon videolar hazırlanabilir.

Kompleks Fikirler:

Bir konuyla alakalı kompleks bir fikriniz varsa ve bunu ifade etmek istiyorsanız Vyond ile animasyon haline getirip bunu ilgili kişilere sunmak mümkün. Aşama aşama fikrin yeşermesi, olgunlaşması ve sunulmasını animasyon aracılığıyla muhataplarınıza gösterebilir ve fikrin kabul görmesini sağlayabilirsiniz.

Öğretici İçerik:

Vyond ile oluşturacağınız animasyonlarla bir ders, uygulama, yazılım, hizmet vb. gibi konularda öğretici video içerikleri hazırlayabilirsiniz. Bu videoları internet sitesinde, kullanım kılavuzlarında vb. bir amaçla ürettiğiniz konu içeriğinde kullanabilirsiniz.

Vyond’u kimler kullanmalı?

Vyond, sunduğu imkanlarla aslında birçok alandan kişiye hitap ediyor. Akademisyenler, grafik tasarımcılar, videographer’lar, Youtuber’lar, online ders veren kişiler, öğretmenler, insan kaynakları uzmanları, çalışanlar, yöneticiler vb. birçok alandan kişi Vyond kullanarak harika görsel içerikler hazırlayabilir. Vyond ile hazırlanacak içerikler, hedef kitleye daha çekici gelecek, kaliteli bir görsel içerik olduğundan hedeflediği amaca daha fazla katkı sağlayacaktır. Özellikle, teknik bilgisi olmasa dahi birçok kişinin hemen adapte olacağı arayüzü ve içerik kütüphanesi ile oldukça basit bir kullanımı olan Vyond ile üretilen içerikler sayesinde etkili bir geri dönüş alınabilir.

Birbirinden etkili animasyonlar hazırlamak ve bunları hedef kitleyle paylaşmak için kullanabileceğiniz Vyond’un, Türkiye resmi satıcısı ETİ Grup’tur. ETGİ Grup, Vyond ile birlikte Articulate, Zoom, Camtasia gibi uygulamalar ve yazılımların da resmi temsilcisi ve satıcısıdır.

Bu yazının Vyond nedir? sorusu için faydalı bir yanıt verdiğini umuyoruz. Vyond hakkında daha detaylı bilgi almak, 14 gün ücretsiz deneme sürümünü kullanmak ve satın almak için bizimle iletişime geçin.