Paylaş

Zoom Kaç Kişiye Kadar Ücretsiz?

En popüler video konferans uygulaması olan Zoom, pandemi sonrasında dahi uzaktan çalışmaya devam eden çalışanlar ve online eğitimle yüz yüze eğitimi bir arada yürüten eğitim kurumları başta olmak üzere pek çok kurum ve şirket tarafından halen kullanılmaya devam ediyor. Kullanıcılar okul, kurumsal eğitim, webinar, konferans, ortak proje gibi birçok farklı amaç için bir araya geliyor.

Özellikle Covid-19 döneminde uzaktan eğitim ve iş hayatına yönelme, video konferans uygulamalarının hiç görmedikleri bir taleple karşılaşmasını sağladı. Bu dönemde yıldızı parlayan uygulama ise Zoom oldu. O dönemde yakaladığı ivmeyi günümüzde de devam ettiren Zoom, Covid-19 kısıtlamalarının neredeyse tamamen kalkmasına rağmen her gün 300 milyon kişi tarafından kullanılmaya devam ediyor. Peki Zoom ücretsiz bir uygulama mı? Eğer ücretsizse kısıtlamaları bulunuyor mu? Zoom ücretsiz kaç saat ve kaç kişiye kadar kullanılabiliyor? Bu yazımızda bu sorulara cevap vereceğiz.

Zoom Ücretsiz Kaç Saat Kullanılabilir?

Zoom kullanıcılarının çoğu temel, yani hiçbir ücret ödenmeden kullanılabilen Zoom planından yararlanıyor. Fakat temel Zoom planı toplantıların verimliliğini düşürecek birçok kısıtlama barındırıyor. Bu kısıtlamalardan en can sıkıcı olanlarından biri hiç şüphesiz 40 dakikalık toplantı süre sınırı. 40 dakika sonunda biten toplantı nedeniyle daha uzun süre bir arada olmak durumunda olan gruplar toplantıyı yeniden başlatıp tekrar bağlanmak zorunda kalıyor. Bu da doğal olarak toplantıların akışını keserek ekiplerin maksimum verimliliğe ulaşmasını engelliyor.

Zoom’un bu kısıtlamaları kaldıran, bireysel ve küçük-orta ölçekli kurumsal kullanıcı kitlelerini hedefleyen farklı ücretli planları da bulunuyor. Eğer bireysel kullanıcıysanız ve Zoom’un daha fazla özelliğinden faydalanmak istiyorsanız, Zoom Basic’in ücretli bir üst versiyonu olan Zoom Pro’ya göz atabilirsiniz. Zoom Pro’nun Zoom Basic’e göre birçok avantajı bulunuyor. Örneğin Zoom Basic’deki 40 dakikalık toplantı süresi sınırı 30 saate çıkıyor, yani pratik olarak limitsiz bir şekilde Zoom’u kullanabiliyorsunuz.

Eğer küçük-orta ölçekli bir şirkete sahipseniz ve Zoom kullanmak istiyorsanız 30 saate ve 300 kullanıcıya kadar toplantı yapabileceğiniz Zoom Business planı size göre olacaktır.

Zoom Kaç Kullanıcıya Kadar Ücretsiz Kullanılabilir?

Zoom’un fazla sayıda kullanıcıya sahip ekipler için sorun olabilecek bir başka kısıtlaması ise bir toplantıya katılabilecek maksimum kullanıcı sayısı bulunmasıdır. Zoom’un farklı müşterilere hitap eden farklı planları bulunuyor. Bu planlarda da farklı sayıda kullanıcı sayısı limiti bulunuyor. Gelin bu planların kaç kullanıcıya kadar izin verdiğine birlikte bakalım.

Öncelikle Zoom’un ücretsiz ve en çok kullanılan planı olan Zoom Basic ile başlayalım. Zoom, Basic planında 100 kullanıcıya kadar 40 dakika toplantı yapılabilmesine olanak sağlıyor. 40 dakika sonrasında toplantı yeniden başlatılarak iş birliğine devam edilebiliyor.

Zoom Basic şu anda reklamsız ve ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor, fakat yakın zamanda ücretsiz bir şekilde hizmet vermeye devam edebilmek adına Basic, yani ücretsiz plan kullanan tüm kullanıcılara reklam göstermeye başlayacak. Bu özellik şu anda test ediliyor, ancak ne zaman uygulamaya geçeceği bilinmiyor. Gizlilik konusunda üst seviye hassasiyet gösteren ve 256 bit kriptolu toplantı imkânı sağlayan Zoom, görüşme içeriklerinin hiçbir şekilde pazarlama, promosyon ya da üçüncü taraf reklam amaçlarıyla kullanılmayacağının garantisini veriyor.

Zoom Basic’in bir üst planı olan Zoom Pro’da kullanıcı sayısında bir fark bulunmuyor. Zoom Pro’da da 100 kullanıcıya kadar toplantı yapılabiliyor. Fakat Zoom Basic ile Zoom Pro arasındaki temel fark toplantının süre sınırında yatıyor. Zoom Pro planında teknik olarak 30 saatlik süre sınırı olsa da pratiik anlamda süre sınırı bulunmuyor diyebiliriz.

Maksimum kullanıcı sayısında ilk artışı Zoom’un küçük ve orta ölçekli işletmeler için sunduğu Zoom Business planında görüyoruz. Zoom Business’ta 30 saatlik toplantılar 300 kişiye kadar yapılabiliyor. Eğer küçük-orta ölçekli bir şirkete sahipseniz ve Zoom kullanmak istiyorsanız Zoom Business planı size göre olacaktır.

Zoom’un tamamen özelleştirilebilir ve büyük işletmelere yönelik planı olan Zoom Enterprise’da ise maksimum kullanıcı sayısı 1000 olarak belirlenmiş.

Zoom Nereden Satın Alınabilir?

Zoom Türkiye yetkili satış, eğitim ve destek merkezi Etgi Grup’tur. Dilerseniz Etgi Grup’un web sitesindeki bilgileri inceleyebilir ve bizimle iletişime geçerek fiyat teklifi isteyebilir veya sorularınızı yönlendirebilirsiniz. Etgi Grup Zoom’un yanı sıra Murf, Camtasia, Articulate gibi uygulamaların da Türkiye yetkili satış ve destek merkezidir.

Etgi Grup ayrıca LMS, soru bankası, test, sınav, e-ticaret, kurumsal portal, canlı eğitim, toplantı, etkinlik yönetimi, oyunlaştırma (gamification) gibi onlarca özelliğin bütünleşik olarak yer aldığı, tamamen özgün, hepsi bir arada eğitim ve iletişim platformu olan Vedubox ürününe de sahiptir. Vedubox, Zoom API’ı kullanılarak, Zoom’un tüm özelliklerini içinde barındıran ve Zoom’dan çok daha fazlasını sunan bir SAAS ürünüdür.

Vedubox’ın özellikleri, paketleri ve modülleri hakkında daha fazla bilgi almak, 14 gün ücretsiz denemek ve blogumuzdaki birbirinden bilgilendirici içeriklerden faydalanmak için web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

10 Kişilik Toplantı İçin Hangi Zoom Paketi Alınmalıdır?

10 kişinin katılacağı bir Zoom toplantısı için en mantıklı iki seçenek Zoom Basic ve Zoom Pro. Ancak Zoom Basic’te bulunan 40 dakikalık süre limiti ve diğer kısıtlamalardan dolayı 100 kişiye kadar 30 saatlik toplantı yapmaya olanak tanıyan Zoom Pro bu durumda en mantıklı seçenek olarak önce çıkıyor.

Süre Sınırınızı Kaldırmak İçin Avantajlı Vedubox Paketleri Nelerdir?

Vedubox, tek platform üzerinden uzaktan eğitim ve iletişim için birleşik bir çözüm sunma amacıyla kuruldu ve uzaktan öğrenmeyi, iletişimi ve işbirliğini kolaylaştıran özellikleri bir araya getirecek şekilde tasarlandı. Birleşik ve kişiselleştirilebilir özellikleriyle uzaktan eğitim ve iletişim için ihtiyacınız olan her şeyi bir araya getiren sistem, diğer pek çok destekleyici özelliğin yanı sıra 4 ana özelliği buluşturan bulut tabanlı bir platform olarak inovatif, entegre bir iletişim ve öğrenme yönetim sistemi olarak çalışıyor. Vedubox tek paket olarak kullanılabileceği gibi içinde bulunan Live, Events, Exam gibi farklı modüller tekil olarak satın alınarak da kullanılabiliyor, bu da Vedubox kullanıcılarına kullanımda esneklik sağlıyor.

Süre sınırı olmadan toplantı yapmak için Vedubox’ın canlı ders ve online toplantı yapmaya olanak tanıyan modülü olan Live modülünü kullanabilirsiniz. Vedubox Live, Zoom üzerinden geliştirilen, Zoom’un çeşitli açıklarını kapatarak daha kapsamlı toplantı ve iş birliği yapma imkanı sunan Vedubox modülüdür.

Live sayesinde sistemdeki takvime toplantı gün ve saatlerini ekleyebilir, atadığınız toplantının süresini ve türünü belirleyebilir, kullanıcılara toplantı saati yaklaştığında SMS gönderebilir, Vedubox Live üzerinden Zoom oturumunun linkini paylaşabilirsiniz. Vedubox Live aracılığıyla Zoom üzerinden yapılan toplantıların kayıtları sisteme otomatik olarak aktarılmaktadır. Vedubox’ın özellikleri, paketleri ve modülleri hakkında daha fazla bilgi almak, 14 gün ücretsiz denemek ve blogumuzdaki birbirinden bilgilendirici içeriklerden faydalanmak için web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

 Gördüğünüz üzere Zoom’un farklı kitlelere uygun farklı planları bulunuyor. Umarız bu yazı Zoom Basic’te bulunan kısıtlamaların neler olduğunu görmenize, kendinize en uygun Zoom planını seçmenize ve Vedubox hakkında bilgi edinmenize yardımcı olmuştur. Daha fazla yazıya ulaşmak için Vedubox ve Etgi Grup’un bloglarına göz atabilirsiniz.

Bir Yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir