Paylaş

Zoom Güvenli Kullanmak icin Nelere Dikkat Etmeliyiz

Zoom’u Güvenli Kullanmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

ZOOM’u GÜVENLİ KULLANMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

ZOOM hem Türkiye’de hem de yurt dışında iş hayatının vaz geçilmez bir aracı haline geldi. Ses, görüntü ve ekran paylaşımı gibi özelliklerinin rakiplerinin çok ötesinde olması, düşük internet hızlarındaki performansı, kolay kullanımı herkesin beğenisini kazandı. Bu sayede CORONA ile başlayan süreçte şirketlerin faaliyetlerini uzaktan sürdürebilmesi, eğitimin devamlılığı-öğrenci ve öğretmenlerin evlerinden ders yapabilmesi, sağlık çalışanlarının haberleşmesi gibi bir çok alanda üstün bir araç olarak hayatımızda yer aldı. ZOOM sosyal medya ve basında çıkan abartılı, asparagas haberleri hak etmiyor..

– ZOOM’un Türkiye yetkili bayisi olarak olarak ne gibi çalışmalar yürütüyoruz?

Etgi Grup olarak uzun yıllardır ZOOM’un Türkiye bayisiyiz. Bizim en öncelikli sorumluluğumuz, müşterilerimizin ihtiyaçlarını analiz ederek kendilerine en uygun ZOOM paketini almalarını sağlamak. Bir diğer çalışma alanımızsa Premium ZOOM destek paketi kapsamında müşterilerimize destek vererek ZOOM kullanımlarını kolaylaştırmak.

Bunlar, en temel iki çalışmamız ancak hepsi bu değil. Aynı zamanda %100 yerli ürünümüz Vedubox Online Eğitim ve İletişim Platformumuzu ZOOM ile entegre hale getirdik. Böylece sanal sınıflarda canlı dersler ve online toplantıların güvenliğini garanti altına alıyoruz. Vedubox kullanıcılarının sistem içerisinde ZOOM erişimi olduğu için iki ürüne ayrı ayrı üye olması da gerekmiyor. Böylece kullanıcılar ZOOM’da hesap oluşturmadan ve ZOOM’a hesap bilgileri ile giriş yapmadan ZOOM’un video konferans ve webinar özellliklerini Vedubox içerisinden güvenli bir şekilde kullanabiliyorlar. Bizim için hayatı kolaylaştıran çözümler sunmak çok önemli.

Bunun için yaptığımız bir başka çalışma da online eğitimi kolaylaştırmak oldu. Öğretmenler, canlı derslerini kolayca oluşturarak link ya da şifre paylaşmadan sistem içerisinde kullanıcılarını derslere atayabiliyor. Böylece hem daha güvenli hem de takibi kolay bir sanal okul ortamı sağlanabiliyor. Üstelik, ZOOM’un canlı ders özelliğine farklı formatlarda kaynak materyal paylaşımı, eğitim yolu oluşturma, sınav ve testler gibi çok sayıda özellik ekleyerek çok daha etkili bir sistemle katma değer sağlıyoruz.

– Programın güvenliği adına ne tür çalışmalar yapıyoruz?

 ZOOM devamlı olarak müşteri deneyimlerini de inceleyerek yazılımını geliştirmekte ve oluşabilecek yanlış kullanım ya da farklı yazılımlarla etkileşiminden kaynaklanan hataları düzeltmek için ciddi çaba göstermektedir. Windows vb. yazılımlarda olduğu gibi yazılım sürekli güncellenmektedir. Bakınız: https://support.zoom.us/hc/en-us/sections/201214205-Release-Notes

Bunun dışında dijital dünyada güvenliğin zaman zaman işlevin bile ötesine geçtiğinin farkındayız. Bu nedenle ZOOM’un pratik video konferans teknolojisini çok daha güvenli ve işlevsel bir formatta kullanıcıya sunmak için ZOOM’u Vedubox ile birlikte kullanmayı öneriyoruz.

Türk mühendisleri olarak geliştirdiğimiz www.vedubox.com sistemimiz ile ZOOM üzerinde özel bir güvenlik katmanı oluşturduk. Kullanıcılar ZOOM hesabı açmadan ve ZOOM hesabına giriş yapmadan ZOOM’u güvenli bir şekilde kullanabiliyorlar.

Vedubox üzerinden ZOOM kullanan müşterilerimiz ZOOM’un lisanslı paketini kullanmış olurlar. Ayrıca ZOOM satın almaları ya da sisteme kayıt yapmaları gerekmez. Vedubox müşterilerinden sistem kullanımı sırasında hiçbir aşamada kendilerinden kredi kartı yada finansal bilgiler istenmez.

– Neden programın güvenlik açığıyla ilgili böyle spekülasyonlar çıkıyor? ZOOM’un güvenlik açığı hakkındaki görüşlerimiz?

 Her şeyden önce ZOOM’un içinde bulunduğumuz koşullarda tüm dünyadaki iletişim, eğitim ve sosyalleşme ihtiyaçlarını gidermede ne kadar yaygın kullanıldığına birlikte tanık oluyoruz. Milyonlarca kullanıcısı olan ZOOM, son zamanlarda yaşanan Covid-19 salgını sebebiyle hem eğitim kurumları hem de iş dünyası tarafından tercih edilerek kullanıcı sayısını hızlıca katladı. Geçtiğimiz yılın Aralık ayı sonunda toplantılara katılan günlük kullanıcı sayısı yaklaşık 10 milyondu. Bu sayı Mart ayında 200 milyonu aştı. Bakınız; https://blog.zoom.us/wordpress/2020/04/01/a-message-to-our-users/

Bir anda ve beklenmedik şekilde artan kullanıcı sayısı karşısında elbette ZOOM teknik ekibinin ciddi bir emek sarf etmesi de kaçınılmaz. Cisco Webex eski çalışanı olan CEO Eric Yuan yönetiminde geliştirilen ve yapay zekaya sahip olan ZOOM, hızlı ve doğru adımlarla sistemi çok daha güvenli ve kullanışlı hale getiriyor. Bu kadar yaygınlaşmasının sebebi de bu proaktif ve doğru adımlar.

Her yazılım gibi organik bir yapıda milyonlarca kod satırından oluşan ZOOM, kullanıcı talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştiriliyor ve iyileştiriliyor.

Ancak diğer yandan eleştiriler ve spekülasyonlara maruz kalması çok şaşırtıcı değil. Çünkü bir anda çok büyük büyüme yakalayan bir marka olarak çok göz önüne geldi. ZOOM bugün tüm dünyada günlük hayatın bir parçası. Her dijital sistem gibi sürekli geliştirmeye açık olsa da, ZOOM’un güvenlik ve gizlilik konularındaki tavrı çok net. Bu nedenle en az rakipleri kadar güvenlidir ve sürekli gelişmeye devam ettiği için yakın zamanda çok daha yüksek müşteri memnuniyeti sunacağını düşünüyorum.

– Programı kullandığımız sırada toplantılarımızın, ses ve görüntülerimizin kayıt altına alındığı bilgisi doğru mu?

ZOOM, görüntülü konuşma ve konferans yapma sistemidir. Toplantıyı oluşturan moderatör, toplantı yönetimini de sağlar. Toplantının ses ve görüntü kaydı sadece moderatör yönetimi ve izinleri ile yapılır.

Yayın kayıt altına alınırsa bu kayıttan bütün kullanıcıların bilgisi olur. Ayrıca yayına katılırken her kullanıcıya seslerinin ve görüntülerinin paylaşılmasına izin verip vermediği sorulur. Her kullanıcı izin verdiği sürece kendi seslerinin ve görüntülerinin paylaşımı sağlanır.

Kullanıcılar istedikleri zaman hem seslerini hem görüntülerini kapatıp açma yetkisine sahiptirler. Oturum esnasında bu değişikliği yapabilirler. Aslında ses ve görüntünün kayıt altına alınabiliyor olması çok talep edilen bir özellik ve bu tamamen kullanıcının ve moderatörün kontrolü altındadır.

–  ZOOM kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

 Bu soruya maddeler halinde cevap vermek istiyorum. Çünkü her bir konu başlığı kendi içinde çok önemlidir.

1.     ZOOM uygulaması ücretsiz değil.

 ZOOM ücretsiz kullanılabiliyor. Ayrıca ücretli ve kurumsal kullanıma uygun versiyonu da bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonunda maksimum 40 dakikalık canlı yayın yapılabilir ve 40 dakikadan sonra yayın otomatik olarak kesilir ve paket yükseltmek için sizi ücretli pakete yönlendirir. Bu yöntem her ücretsiz uygulamada tanıtım amaçlı kullanılır. Paket yükseltmek kullanıcıların inisiyatifindedir. Kurumsal paketlerde ise özel güvenlik ayarları opsiyonel olarak sunulur. Ayrıca ON-PREM olarak ifade edilen, kuruma ait sunuculara yüklenerek kullanımın sağlandığı kullanımlarda vardır.

2.     ZOOM’un özelliklerini iyi bilmek gerekir.

 ZOOM uygulamasında kullanıcıların verimli bir şekilde canlı ders yapması için moderatörün yetkisinde olan özellikler vardır. Örneğin aynı ekranda hem kullanıcılar hem de moderatör çizim yaparak etkileşim içinde olabilirler. Ama 30 kişilik sınıfta öğrencilerin hepsi aynı anda ekrana çizim yaparlarsa ders sabote edilebilir.

Bu durumda moderatörün kullanıcıların ekrana çizim yapabileceğinin engellenebilir olduğunu bilmesi gerekir. Aynı özellikler ekran paylaşımı, kullanıcılarının mikrofon kontrolü, chat alanındaki kontroller vb. alanlar moderatörün yetkisi dahilinde engellenebilir ya da kullanıma açılabilir. Özellikleri iyi bilmek, en yüksek verimi almak anlamına geliyor.

3.     Kendi gizlilik tercihinizi yapın.

 

Çünkü sistem ne kadar gizlilik istediğinize göre size seçme şansı sunuyor. ZOOM uygulamasına giriş yaptığınızda sesinizin gitmesini  istemiyorsanız mikrofonunuzun kapatabilirsiniz.. Aynı şekilde görüntünüzün gitmesine izin vermezseniz kameranız kullanılmayacaktır.

4.     Linki yalnızca katılmasını istediğiniz kişilere gönderin.

 ZOOM etkinliğiniz, toplantınız ya da eğitiminize istemediğiniz kişilerin katılmasını istemiyorsanız, katılım bilgilerini kimlere verdiğinizden emin olun. Bu durumda dışarıya kapalı olan etkinliğinizin linkini sosyal medyada ya da diğer mecralarda paylaşmamaya özen gösterin. Gerekirse toplantınıza katılımcılarının sizin belirlediğiniz şifre ile girişini sağlayın.

Moderatörün istemediği ya da davet etmediği hiç kimse canlı yayına giriş sağlayamaz. Elinizin altında altın madeni var, hangi özelliklerin ne işe yaradığını bilmezseniz bu madeni değerlendiremezsiniz. ZOOM uygulamasında her özellik öncelikle moderatörün sonrasında da kullanıcıların izinlerine bağlıdır.

www.vedubox.com

tes.vedubox.com

www.ozelderssistemi.com

www.videokonferanssistemi.com

etgigrup.com