Paylaş

articulate nedir

Articulate Nedir: Öğret, Öğren ve Keşfet

Gelişen teknoloji, beraberinde birçok kalıbı yıkarken yerini güncel ve trend olan alıyor. Hayat boyu öğrenmeyi amaç edinen, yüz yüze eğitim gibi klasik eğitim anlayışını bir kenara bırakan ve çağın ihtiyaçlarına ayak uyduran Articulate, bireyin öğrenme sürecini online platforma taşıyor. Dünya çapında kullanılan dijital içerik geliştirme aracı olan Articulate, online eğitim verenler için çok sayıda özelliği bir araya getiriyor.

Articulate nedir?

Articulate, interaktif ve daha ilgi çekici bir öğrenme süreci sağlayan bir platformdur. İçerisinde Rise 360, Storyline 360, Content, Library 360 ve Review 360 gibi birçok araç bulundurarak öğrenmeyi ve öğretmeyi daha keyifli hale getiriyor. 

Storyline 360 uygulamasını indirirken Rise 360 ile de tarayıcı üzerinden interaktif eğitim içerikleri hazırlayabilirsiniz. Content Library 360’da bulundan 8,3 milyondan fazla telifsiz stok fotoğraf ve simge ile içeriklerinizi resimlendirebilir ve Review 360 ile interaktif içeriklere yorum yapıp geri dönütler alabilirsiniz. Review 360, konunun uzmanları ile çalışmanın basit bir yoludur.

Bu program ile ekran kaydı paylaşımı yapabilir, hazırladığınız eğitim içerikleri ile kurs verebilir, bu içerikleri videolar ve slaytlarla destekleyebilirsiniz. Eğitim içeriği oluşturmanın yanı sıra uzmanlardan eğitim dersleri de alabilirsiniz. Canlı sohbet desteği ile iş toplantılarınızı ve sunumlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bulut tabanlı geniş teknolojisi ile zaman ve mekandan bağımsız istediğiniz her yerde indirmeye gerek duymadan içeriklere ulaşabilirsiniz. Sınırsız depolama alanı avantajını Articulate ile hissedeceksiniz. Articulate, öğrenmenin ve öğretmenin en pratik ve keyifli halini kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Articulate Storyline 360 nedir?

Storyline 360 ile Windows, IOS ve Android işletim sistemlerine uygun interaktif eğitim hazırlayabilirsiniz.

  • Hazırladığınız eğitimi bir kurs haline getirerek içerisinde sınav yapabilir,
  • ekran kaydınızı ve sunumlarınızı paylaşabilir,
  • öğrencileriniz için e-kitaplar hazırlayabilir, 
  • kurslar ve içerikler hakkında geri dönüşler alabilirsiniz.

Yapmanız gereken ilk şey akıllı telefonlarınıza, tabletinize uygulamayı indirmek veya tarayıcınızdan Articulate üyeliği oluşturmak.

Bu süreçte desteğe ihtiyacınız olduğunda ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Articulate’i diğer e-öğrenim platformlarından ayıran özelliği zengin içerik araçlarının olması. Video ve ses kaydı alabilir, düzenlemesini yine uygulama içerisinden yapabilirsiniz. Ekstra bir çaba göstermeden, dilerseniz Storyline 360’da hazır bulunan şablonları kullanarak slaytlar hazırlayabilir, bu slaytlara butonlar ekleyebilirsiniz. Butonlar sayesinde içeriğiniz zenginleşecek ve kursiyerler daha detaylı bilgilere kolayca ulaşabilecek.

Ayrıca slayt sonlarında öğrenci için sınavlar hazırlayabilir ve geri dönütler alabilirsiniz. Sürükle bırak içerikler ile boşluk doldurmalı formlar ve çok çeşitli sorularla e-sınav içeriği oluşturmak Storyline 360’da çok kolay.

articulate story line 360

Storyline 360 nasıl kullanılır?

Storyline 360’ı kullanabilmek için ilk önce yıllık bir abonelik oluşturmak gerekir. Articulate’in Türkiye resmi satış ortağı olan ETGİ Grup üzerinden programı satın alarak aboneliğinizi oluşturup, tüm Articulate araçlarına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yapacağınız ikinci adım ise bir çalışma planı hazırlamak olacak. Kursunuzu veya sunumunuzu oluşturup onu çoklu formatta yayınlayabilirsiniz. Böylelikle her türlü cihazdan derslere erişim sağlanabilir. PowerPoint sunumu ya da Storyline 360 üzerinden bir program içeriği hazırlayabilirsiniz. 

Storyline 360 içerisinde bulunan hazır şablonlardan faydalanabileceğiniz gibi kendiniz de şablonlar oluşturabilirsiniz. Bir kurs içeriği hazırlarken yapılması gereken ilk adım bir slayt oluşturmaktır. İlk aşamada kurs içeriği hakkında bilgi verebilir ve sonraki slaytlara yönlendirme yapabilirsiniz. Slayt içerisinde Articulate’in kendi kütüphanesi olan Content Library 360’ın geniş görsel ve simge arşivinden faydalanarak sunumunuzu zenginleştirebilirsiniz. Dilerseniz bilgisayarınızda bulunan dosyaları da sunumunuza dahil edebilirsiniz. 

Dünyanın her yerine ulaşmayı hedefleyen Storyline 360’da sunumlarınızda kullanabileceğiniz karakterlerde yaş, etnik grup, giyim gibi konularda da çeşitlilik sunuyor.

Slaytlarınızda sürükle bırak etkileşimleri oluşturabilirsiniz. Bunun için slaydınıza nesneler ekleyip menüden “sürükle bırak” seçeneğini seçtikten sonra sürüklenecek öğeleri ve bırakılacak hedefi seçmeniz yeterli. 

Slayt sonlarında hazırlayabileceğiniz e-sınavlarda da sürükle bırak içeriklerden faydalanarak kursiyerlere her seçenek için ayrı geri dönütler hazırlayabilir, doğru bilgiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. E-sınavda 20 farklı soru türü hazırlayabilir, slaytlarınızdaki nesneleri kullanabilirsiniz. Sınav sonucuna göre geçiş veya kursun tekrar edilmesi de sağlanabilir. Gelişmiş arayüzü sayesinde slaytlarınıza animasyonlar ekleyerek, eğlenirken öğreten içerikler oluşturabilirsiniz.

Storyline 360, aynı zamanda ekran kaydı alabiliyor ve alınan ekran kaydında her adım ayrı ayrı Storyline’a kaydediliyor. Alınan ekran kaydı ister tek bir video ister ayrı parçalar halinde kullanılabilir. Aynı zamanda kendi kameranızla çekeceğiniz görüntüyü de videonuza dahil edebilirsiniz. Kullanıcılarına her anlamda yeten Articulate, adeta bir edit programı gibi bu videoların düzenlemesini de yine kendi programı içerisinde yapılmasına olanak sağlıyor.

Articulate kimler içindir?

Articulate, online eğitimi benimsemiş her kurum ve kişi için uygun bir programdır. Özel firmaların yeni çalışanları için oluşturduğu oryantasyon programlarında, kurum içerisinde verilecek eğitimlerde Articulate kullanılabilir. Özellikle okullar, üniversiteler ve kurslar gibi çokça eğitim içerikleri hazırlayan eğitim kurumları için Articulate, çeşitliliği ile büyük avantaj sağlıyor. 

Ayrıca freelance olarak eğitim içerikleri hazırlamak isteyenler eğitimlerini kendi web sitelerinde de paylaşabilir veya satışa çıkarabilirler. Eğitimlerinizi satmak için Vedubox’ın online eğitim satış portalından da faydalanabilirsiniz.

İnteraktif kursları tarayıcı üzerinden paylaşabildiğiniz gibi CD ve DVD olarak da çıkarabilirsiniz. Articulate uygulamaları senelik olarak ücretlendirilmiştir ve kurumlar, üniversiteler, freelancerlar için ayrı fiyatlandırmaları vardır.

Articulate, eğitimciler için bir araç olmanın yanı sıra eğitimcilere de eğitim veren çok yönlü bir platformdur. E-Learning bloğunun yazarı ve aynı zamanda Articulate Topluluğu’nun Başkan Yardımcısı olan Tom Khulman başta olmak üzere eğitim endüstrisinin önde gelen isimlerinden ders alma imkanına da sahipsiniz. Bu eğitimler ile ‘’Nasıl daha iyi kurslar hazırlayabilirim?’’ sorularına cevaplar alabilirsiniz. Articulate Topluluğu’nun bir parçası olduktan sonra pratik ipuçları, ücretsiz şablonlar ve uzman tavsiyeler ile öğretmeyi öğrenebilirsiniz.

Çok sayıda global kullanıcı

Dünya genelinde 112 bin organizasyon tarafından tercih edilen Articulate, Fortune Dergisi’nin yıllık yayınlanan Fortune 500 listesinde ilk 100’de yer alıyor. Articulate’in 161 ülkede yaklaşık 119 milyon kullanıcısı bulunuyor ve 93 şirketin yanı sıra dünyanın en iyi 20 üniversitesinin 19’una hizmet veriyor.

Adam Schwartz, Articulate’i 2002 yılında tüm dünyanın öğrenmesini kolaylaştırma vizyonu ile kurdu ve Articulate Schwartz’ın yönetimi altında, Kuzey Amerika’da en hızlı büyüyen bir teknoloji şirketi olarak ödüllü bir şirkete dönüştü.

Articulate, 2005’ten beri e-öğrenme geliştiricilerinin ödüllendirdiği bir program. Bunlar;

  • Best E-Learning Development Tool Winner: Articulate Storyline
  • Best Mobile Authoring Winner: Articulate Storyline
  • Best Presentation Tool Winner: Presenter (a Studio app)
  • Best Video Capture Tool Award of Excellence: Replay
  • Best Assessment Tool Award of Excellence: Quizmaker (a Studio app)

Hemen kullanmaya başlamak ve diğer dijital içerik oluşturma araçları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.