Paylaş

E-Öğrenme İçeriğinizi Zenginleştirmek İçin 6 Video Formatı

  1. Ekran Kayıt Videoları

İster yeni çalışanlar için eğitim hazırlıyor olun, ister yeni bir uygulamayı tanıtıyor olun ya da izleyenlere mevcut bir programdan nasıl daha fazla yararlanabileceklerini gösteriyor olun, muhtemelen katılımcılarınıza yazılım veya web uygulamalarının temellerini öğretmeniz gerekecektir. İşte bu noktada, en yaygın olarak ekran kaydı yoluyla oluşturulan bir video türü olan yazılım eğitimleri devreye girer. Ekran kayıt videoları eğitim için faydalıdır çünkü talimatları yazılı olarak listelemek yerine göstermenize olanak tanır.

Screencast oluşturmak için, ekranınızı ve mikrofonunuzu kaydederek katılımcılara adımlar boyunca rehberlik etmenizi sağlayan bir uygulamaya ihtiyacınız vardır. Articulate ürünlerinden Peek 360 bunu hızlı ve kolay hale getiren harika bir uygulamadır. Bir ekran kaydı yapmak ve aynı zamanda ekran kaydınıza kişisel bir dokunuş katmak için bilgisayarınızın web kamerasını kaydetmek istiyorsanız Replay 360’ı kullanabilirsiniz.

  1. Nasıl Yapılır (How To) Videoları 

Hiç kendin yap projesine girişip YouTube’da nasıl yapılır videosu aradınız mı? Herhangi bir konuda nasıl yapılır videoları her geçen gün yüz binlerce izlenme alıyor. Bunun nedeni, bir şeyi birinin göstermesini izleyerek öğrenmenin, adımları açıklayan birini dinlemekten daha kolay olmasıdır. Ve bu tür bir öğrenme sadece kendin yap yapanlar için değil, aynı zamanda iş başında eğitim için de uygundur.

Eğitim videoları basit ama etkilidir çünkü yeni bir görev veya süreç öğretirken bunu video aracılığıyla göstermek, her adımı yazmaktan çok daha kolay ve hızlıdır. Ayrıca, eğitici videolar katılımcıların belirli bir noktaya atlamasına ve temel adımları gözden geçirmesine olanak tanır. Ve bir sürecin her adımını gösterdiğinizde, talimatlar için görsel ipuçları ve bağlam elde edersiniz, bu da yanlış anlamaları önler.

  1. Dersler

Ders videoları genellikle bir sunum yapan kişi (örneğin bir konu uzmanı) katılımcıların katılamayacağı canlı bir eğitim oturumu düzenlediğinde oluşturulur. Ders videoları aynı zamanda hikayeler anlatmak veya Ted Talks gibi uzun içerikleri kişisel bir formatta sunmak için de iyi bir seçenektir.

Ders videoları ile içeriği bir kez kaydedebilir ve tüm katılımcıların kendi zamanlarında kullanabilmesini sağlayabilirsiniz. Sunum yapan kişiyi kaydedin ve videoyu kursunuza ekleyin ya da eğitim yönetim sisteminize yükleyin.

  1. Etkileşimli Videolar

Etkileşimden bahsetmişken, etkileşimli videolar hakkında konuşalım. Video içeriği paylaşmak ve katılımcılarınızın videoyu izlediğinden emin olmak mı istiyorsunuz? Ya da katılımcılar  izlerken anladıklarını kontrol etme fırsatı mı vermek istiyorsunuz? Storyline 360 gibi uygulamalarla, oluşturduğunuz herhangi bir videoyu testler veya ekstra bilgiler ekleyerek etkileşimli hale getirebilirsiniz. Bu, katılımcıların içerikle ilgilenmesini sağlar ve onları izledikleri şeyle ilgilenmeye teşvik eder.

  1. Animasyonlu Videolar

Animasyonlu videolar veya hareketli grafikler, içeriği eğlenceli şekilde sunmanın bir yoludur – e-öğrenme için çizgi filmleri düşünün! Belirli bir ortamda veya canlı bir kişiyle kayıt yapma fırsatınız yoksa da harikadırlar. Bunun yerine videonuzu resimlendirip canlandırabileceğiniz için çok daha fazla seçeneğiniz var.

Örneğin, COVID -19 pandemisi sırasında oluşturulan bir video düşünelim. Çoğu insan evde karantinada olduğu için canlı bir video hazırlamak kolay değildi. Bu nedenle, animasyonlu bir video, uzaktan nasıl başarılı bir şekilde çalışılacağıyla ilgili mükemmel bir çözüm sunar.

  1. Beyaz Tahta Videoları

Açıklayıcı videoların bir alt kümesi olan beyaz tahta videoları, sunucunun eşlik eden görüntüleri “elle çizerken” bir hikaye anlatmasına veya bir konuyu tartışmasına olanak tanır. Bu tür bir eğitim size öğretmeninizin kara tahta veya beyaz tahta üzerinde bir kavramı açıkladığı okul günlerinizi hatırlatabilir.

Bu tür videoların bir başka kullanım alanı da hikaye anlatımıdır. Bir hikaye anlatırken çizim yaparsanız, içerik daha kişisel ve duygusal hale gelebilir, bu da dersteki katılımcıların dikkatini çekmeye yardımcı olur. 

Tüm bu video türlerini Articulate 360‘ın tüm gelişmiş özelliklere sahip ürün ve modülleriyle oluşturmak oldukça basit.

Daha fazla bilgi için Articulate 360’ın eğitim,destek ve satış hizmetini sağlayan Etgigrup ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir