Paylaş

online çalişma

Ekibinizi Uzaktan Başarılı Bir Şekilde Yönetmek için 5 İpucu

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre uzaktan çalışan insanlar ofiste çalışanlardan daha verimli çalışıyor ve daha üretken oluyor. Elbette uzaktan çalışmak, evinizde pijamalarınızla televizyon karşısında oturmak anlamına gelmiyor. İlk kez tam zamanlı olarak uzaktan çalışmayı deneyimliyorsanız düşündüğünüz kadar kolay olmadığını da anlıyorsunuz.

Son zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkelerde büyük korku yaratan Covid-19 sebebiyle birçok şirket çalışanlarına riskten kaçınabilmek adına uzaktan çalışma imkânı sunuyor. Aslında uzaktan çalışma yeni bir kavram değil. Farklı iş alanlarında dünyanın her tarafında insanlar bunu yıllardır yapıyor.

Bir yönetici olarak bu uzaktan çalışma sürecini yönetmek de takım lideri olarak bazı sorumlulukları taşımayı gerektiriyor. Peki uzaktan çalışmada liderlik ne anlama geliyor? Yöneticiler bizzat görüşmeden takımlarına yol göstermeye ve ilham vermeye nasıl devam edebilirler? Çalışma arkadaşlarımızı ofis dışında nasıl yönlendirebiliriz?

Uzaktan çalışan ekipleri başarıyla yönetmek için en iyi uygulamaları ve kullanışlı araçları sizler için derledik. Şimdi bunları hep beraber inceleyelim.

 

1.Takım Lojistiğini Güçlendirin

Ofisten uzaktan çalışma alanlarına geçiş yaparken öncelikle ekibinizin uzaktan çalışma esnasında hangi ekipmanlara ihtiyacı olabileceğini düşünmelisiniz.

İlk olarak ekipteki çalışanların uzaktan çalışmayı sürdürecekleri konumda kamerası olan bir dizüstü bilgisayara ve iyi bir internet bağlantısına ihtiyaçları olacaktır. Güvenilir ve yoğun olmayan bir internet ağından bağlandıklarında sorun yaşama ihtimaliniz çok düşüktür. Zoom ise tam olarak bu noktada size çok faydalı olacak. Çünkü Zoom veri aktarırken video görüntüsünden önce sese öncelik verir ve ağ yoğunluğunu engeller.

Ayrıca ekibinizin Zoom’u nasıl kullanacaklarını anladıklarından emin olmalısınız. Zoom hakkında bilgi almak için çevrimiçi eğitimlere katılabilirler ve yardıma ihtiyaçları olduğunda bizimle iletişime geçebilirler.

Son olarak ekibiniz için teknik ve kurumsal ihtiyaçları için temasa geçebilecekleri birini belirleyin. Böylece düzenli kullanıcı desteği sağlayabilirsiniz.

 

2. Ulaşılabilir Olun, Başlangıç Saatini Planlayın

Eğer uzaktan çalışma süreci iyi yönetilemezse çalışanların verimli olmaları da zorlaşabilir. Özellikle ortak çalışılan projelerde çalışanların birbiriyle iletişim halinde olması da başarıya ulaşabilmek için çok önemli. Bu yüzden bir yönetici olarak video konferanslar sizin kurtarıcınız olacak.

Gelişen teknoloji ile birlikte yüz yüze iletişim dijital ortama da taşınabiliyor. Zoom toplantılarının ofisinizdeki toplantı odasını aratmayacağına emin olabilirsiniz!

Ekip çalışmalarında birliktelik hissi büyük önem taşır. Birlikte planlayarak ortak kahve ya da öğle yemeği molaları vererek ekibin sohbet etmesine ve eğlenceli vakit geçirmesine olanak sağlayabilirsiniz.

 

3.Örnek Olun ve Ekibinize Yol Gösterin

Uzaktan çalışma sürecinde bir yönetici olarak ekibinize örnek bir çalışan olmanız gerekiyor. Eğer siz kameranızı açmayı reddederseniz ya da kamera karşısına pijamalarınızda çıkarak iş ciddiyetinden uzaklaşırsanız ekibinizden verimli bir çalışma beklemeyin. Sizin kullanacağınız jest ve mimikler, beden dili ve konuşma üslubunuz çalışanlarınıza yol gösterici olmalıdır.

Ayrıca her zaman ofis şıklığında olmayabilirsiniz. Bu yüzden Zoom sizler için “Rötuş Yap” özelliğine sahip. Böylece her zaman şık ve bakımlı görünümünüzü koruyabilirsiniz.

Her zaman iş konuşmak sizin için de sıkıcı olacaktır. Bu yüzden eğlence zamanları için de öncülük etmelisiniz. Zoom içerisinde özelleştirebileceğiniz sanal arka planlar ve molalardaki sohbetler ile ekibinizi daha etkili bir şekilde çalışmaya teşvik edebilirsiniz.

 

4.Her Konuda Şeffaf Olun

Güvenilirlik her iş alanında çok önemli bir role sahiptir. Bir yönetici olarak her konuda şeffaf olmalısınız. Çünkü eğer stratejileriniz, çalışma prensibiniz ya da öncelikleriniz çalışanlarınız tarafından muğlak olarak görülürse işinizde başarılı olmak için gösterdiğiniz tüm çabalarınız boşa gidebilir. Öte yandan çalışma arkadaşlarınız ile dürüst ve güvenilir bir iletişiminiz olursa uzaktan da olsa birlikte çalışma süreci herkes için daha verimli geçecektir.

Ekibinize liderlik ederken açıklık ilkesini benimseyerek çalışanlarınıza örnek olmalısınız. Düzenli Zoom aramaları ve toplantıları ile çalışanlarınız ile bağlantı kurabilir, süreç hakkında ekibinizi bilgilendirebilirsiniz. Böylece bir ekip olarak aynı hedeflerle birlikte hareket ettiğinizi çalışanlarınıza da hissettirebilirsiniz.

 

5.Eğlenceli Anlar Oluşturun

Ofiste birlikte çalışmıyor olmanız ekibin bir parçası olmadığınız anlamına gelmez. Yönetici olarak ekibinizin birlikte güzel ve eğlenceli vakit geçirmesini sağlamak yine sizin elinizde!

Uzaktan çalışma sürecinde birlikte iyi işlere imza atmanın yanı sıra, çalışanlar için ilgi çekici ve eğlenceli aktivitelere de mutlaka zaman ayırmalısınız. Birlikte kahve molaları verebilir, yoga yapabilir, öğle yemeği yiyebilirsiniz. Bu aktiviteler sırasında da sohbet ederek uzaktan çalışmanın getirdiği potansiyel yalnızlık hissinden de kurtulabilirsiniz!

Ekibinize molalarda dışarı çıkıp hava alma, sıvı tüketme, kişisel bakım yapma, iş arkadaşlarıyla sohbet etme gibi önerilerde bulunarak çalışanlarınıza üretken ve sosyal bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz.

Zoom ile uzaktan çalışma çok kolay!

Son birkaç aydır içinde bulunduğumuz durumdan dolayı uzaktan çalışma dünya genelinde yaygınlaşmaya başladı. Aslında hepimiz uzaktan çalışarak daha verimli ve üretken olabileceğimizi fark ettik. Yöneticiler için ise bu süreci yönetmek çok kolay olmasa da yukarıda anlatmış olduğumuz ipuçlarını göz önünde bulundurarak oluşturulan bazı kriterler çerçevesinde uzaktan çalışmayı avantaja çevirmek çok da zor değil.

Siz de eğer bir yönetici olarak uzaktan çalışma sürecinde ekibinizi doğru bir şekilde yönlendirmek istiyorsanız hemen şimdi Zoom’u deneyin ve şirketiniz için Zoom’u nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinizi öğrenmek için bir Zoom ürün uzmanımızla görüşün.

Zoom Hakkında Detay Bilgi

www.zoomvideokonferans.com