Paylaş

zoomegitim 1

Yüz yüze Eğitimler Zoom ile Nasıl Aktif Çevrimiçi Eğitimlere Dönüştürülür?

Yüz yüze eğitimler, ekibinize yeni katılan çalışanlarınızın iş ortamınıza uyum sağlamalarını hızlandıran etkili bir yöntemdir. Bu eğitimler sayesinde yeni çalışanlarınız, şirketinize daha hızlı bir şekilde katkıda bulunmaya başlayabilir. Fakat günümüzde sosyal mesafe ya da evden çalışma gibi uygulamalar yaygınlaştığı için yüz yüze eğitim vermek şirketler için zorlayıcı olabiliyor. Bu yüzden şirketlerin bu önemli eğitimleri alternatif olarak nasıl vereceklerini planlamaları gerekiyor. Zoom da tam burada devreye giriyor!

Örneğin; Zoom her ay “Basecamp”a San Jose, Kaliforniya’daki merkezinde ya da Denver’deki ofisinde yeni işe alınan çalışanlar için dört günlük canlı eğitim için ev sahipliği yapıyor. Bu organizasyon sayesinde Zoom’a yeni katılanlar en iyi uygulamalar, ürün ve araç eğitimleri, iş arkadaşlarıyla sosyalleşme ve bağlantı kurma gibi konular ile şirkete hızlı bir şekilde uyum sağlama fırsatı elde ediyorlar.

Ancak geçtiğimiz ay Zoom’un satış etkinleştirme ekibi; yalnızca Zoom teknolojisi ile bu yüz yüze eğitimi %100 sanal bir oturuma dönüştürerek katılımcılara bilgilendirici, interaktif ve ilgi çekici bir eğitim ortamı oluşturdu.

ABD ve Avrupa’da eşzamanlı olarak Basecamp eğitim oturumlarına liderlik eden Zoom satış etkinleştirme uzmanları Mike Fisher ve Heidi Kalmar, eğitim planlarını yeniden derlemesi gereken diğer firmalara da yardımcı oldular.

Peki, yüz yüze eğitimi Zoom kullanarak sanal eğitime dönüştürmenin avantajlarını neler? Bir de bunlara bakalım.

Zoom’un çevrimiçi eğitimde önemi

Zoom, sanal etkinliklere ev sahipliği yapan muhteşem bir teknolojiye sahip! Tartışma oturumları, seminerler, soru-cevap, ekran paylaşımı, grup çalışmaları ve çok daha fazlası Zoom’da!

Ekibin Sanal Basecamp için Zoom Toplantılarını kullandığı bazı yöntemleri ve yeni çalışanlar için etkili bir eğitim deneyimi sağlayacak olan bazı uygulamaları aşağıda sizler için listeledim. Haydi birlikte göz atalım.

Parçalara ayırın

Zoom’un normal yüz yüze Basecamp eğitimleri dört gün boyunca günde 8 saat verilir. Ancak sanal Basecamp, katılımcılara bilgi edinebilecekleri ve etkileşimde bulunabilecekleri bir ortam sağlıyor. Böylece tüm programı tüketimi çok daha kolay olan parçalara ayırmayı sağlıyor.

Sanal eğitimi planlarken kullanabileceğiniz bazı ipuçları:

 • Birkaç gün boyunca her gün 5-6 saat (aralar ve 30 dakika öğle yemeği molası dahil) olacak şekilde planlayın.
 • Ara vermek katılımı sağlamak için çok önemlidir. 50 dakika öğrenme ve 10 dakika rahatlama veya kahve alma molası idealdir.
 • Aralarda Zoom DJ ile müzik çalması da yüz yüze eğitime benzer ve oturum başladığına ve bittiğine dair katılımcılara işaret verir.
 • Sanal Basecamp eğitiminin devamı olarak takviye dersler ve Uzaktan Eğitim ile ek öğrenme yolları tahsis edin. Bu şekilde toplantı gündeminizi azaltabilir ve yeni çalışanlarınıza bilgi aktarmaya devam edebilirsiniz.

Yaratıcı içerikle dikkat çekin

Zoom size içeriğinizi kolaylıkla ekran paylaşımı özelliği ile katılımcılarla paylaşma fırsatı sunar. Zoom da videolarınızın, PowerPoint sunumlarınızın ve demo ürünlerinizin ekran paylaşarak anlatımınızı güçlendirebilirsiniz. İçeriğinizi tasarlarken kullanabileceğiniz bazı özellikler şunlardır:

 • Video ve canlı sunum yapanları birleştirerek katılımcıların deneyimini güçlendirir.
 • Toplantı gündemindeki benzer konuların gruplandırılması sunum yapan kişiler arası geçişi kolaylaştırır ve öğrenme sürekliliğini sağlar.
 • Ücretli Zoom hesaplarında yerel kayıt ve bulut kaydı özellikleri ile bilgi depolamanızı sağlar.
 • Atölye çalışmaları ve grup çalışmaları canlı eğitim olarak da uygulanabilir. Tartışma Odaları özelliği ile yöneticiler katılımcıları gruplara bölerek verilen görevler üzerinde birlikte çalışmalarını sağlayabilir.

Bilgiyi muhafaza etme ve katılımı sağlama

Yüz yüze eğitimi %100 sanal ortama dönüştürmek kolay değildir ve çok çaba harcamak gerekir fakat verilen bilgilerin kalıcı olmasını sağlamak çok daha zordur. Zoom satış etkinleştirme ekibimiz, sanal Basecamp için bu konuda çok sıkı çalıştı ve bazı önemli çalışmaları şunlardır:

 • Toplantı İçi Sohbet ve El Kaldırma özelliğini kullanarak katılımcıların soru cevaplayarak kazandıkları puanları takip etmek için “Basecamp Lider Tablosu”nu oluşturduk.
 • Katılımcıların soruları evet/hayır şekilde cevaplamalarını sağlayan “Sözsüz Geribildirim” özelliği ile yöneticiler kimlerin eğitimi dikkatli bir şekilde takip ettiğini gözlemleyebilir.
 • Zoom Toplantı Yoklama özelliği, slaytları ve sunumları dağıtır ve katılımcılara anketlerin sonuçlarını canlı olarak görme fırsatı sağlar.

Kalıcı ve anlamlı ilişkiler oluşturun

Yüz yüze eğitimler, katılımcılara işe yeni alınan diğer çalışanlar ile tanışıp ekipleriyle bağlantılar kurma olanağı sunar. Sosyalleşme ve bir toplum bilincine sahip olma, iş ortamında kalıcı ilişkiler oluşturma açısından önemlidir. Ama merak etmeyin, Zoom’da yapacağınız sanal eğitimler de size bu fırsatı sağlayabilir.

Kendinize özgü kaynaşma toplantınızı geliştirin: Katılımcılarınızdan isimlerini, nerede yaşadıklarını ve pozisyonlarını paylaşmalarını isteyin. Ayrıca Zoom’da Sanal Arka Planları’nı da zevklerine göre değiştirebilirler. Sanal Basecamp’te bir gruptaki katılımcılar etkileşim kurarak birbirlerini tanıma fırsatına sahip olurlar.

Sanal bir happy hour planlayın: Evet, yanlış duymadınız, eğlence zamanı! Katılımcılara istedikleri içeceklerini almalarını ve 20 dakika boyunca kaynaşıp sohbet etmelerini söyleyin. Arka planda Zoom DJ ile müzik açmayı da unutmayın!

Cazip bir sanal eğitim oluşturun

Evden çalışmak ya da sanal bir eğitime katılmak bazen katılım, doğru mesaj iletimi ya da verilen bilgiyi muhafaza etme açısından kolay olmayabilir. Ama hiç endişelenmeyin, Zoom size yüz yüze eğitim alma ve bunu %100 sanal eğitime çevirme fırsatı da sunuyor.

LMS – Eğitim Sistemi İle Birlikte Kullanın

Zoom www.vedubox.com e-eğitim sistemi (LMS) ile doğal bir entegrasyona sahip. Bu sayede canlı eğitimlerinizi, toplantılarınızı ve webinarlarınızı oldukça pratik bir arayüze sahip olan Vedubox içerisinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Kayıtlarınıza ve raporlarınıza Vedubox içerisinde erişebilirsiniz.

Zoom Hakkında Detay Bilgi

www.zoomvideokonferans.com