Paylaş

online conference 2021 09 24 03 33 48 utc

Online Kurumsal Eğitimi Daha Eğlenceli Hale Getirmenin 9 Yolu

Online kurumsal eğitimler, çalışanların başarısını artırır ve becerilerini geliştirir. Kurum içi iletişimi ve bilgi akışını güçlendirmek için eğlenceli online eğitimler düzenleyin. 

Yapılan araştırmalara göre:

  • 2011’den beri çalışanların %80’i online eğitimlerden faydalandı.
  • Online eğitimler, çalışanların eğitime ayırdığı süreyi %40 ile %60 arası oranda azalttı.

Online kurumsal eğitimler şirketler için birçok fayda sunuyor ve giderek popülerleşiyor. Farklı yöntem ve teknoloji sayesinde online kurumsal eğitimlerinizi eğlenceli hale getirebilirsiniz. 

Online Eğitim Platformu Kullanın

Vedubox gibi online eğitim platformları sayesinde kolaylıkla online kurumsal eğitim oluşturun. Online platformların internete sahip her cihazdan erişilir olması online iletişimi de güçlendirir. Bunun yanı sıra, online forumlar ve mesajlaşma özelliği ile sosyal öğrenme desteklenir. Sosyal öğrenme, çalışanlarınızın birbirleriyle etkileşime girmesine ve işbirliği oluşturmasına olanak tanır.

Online forumlar ve topluluklar yaratarak çalışanlarınızın fikirlerini,deneyimlerini ve sorularını paylaşmasını sağlayın. İş süreci, teknik sorunlar, ofis kültürü veya işle ilgili herhangi bir şey hakkında tartışmalar yapmak verimliliği ve motivasyonu artırır. 

Oyunlaştırma Tekniklerinden Faydalanın

Oyunlaştırma teknolojileri sayesinde kurumsal eğitimi eğlenceli hale getirin. Bu teknoloji ile her ödev tamamlandığında, çalışanlarınız puanlar kazanır. Belirli puana erişen başarılı çalışanlara ödüller ya da sertifika vererek katılımı artırabilirsiniz.

Kısa dikkat süreleri ve kısıtlı zaman çalışanların öğrenmesini zorlaştırır. Oyunlaştırma, her kullanıcının oyun yoluyla eğitim içeriği ile ilgilenmesine yardımcı olur. Oyunlaştırma özelliği ile çalışanlar, hem diğer kullanıcılar hem de platformla sürekli etkileşim kurar. Bu sayede öğrenme motivasyonu artarken, aynı zamanda öğrenme süreci hızlanır. 

Bu yazıya da göz atın: Online eğitimde oyunlaştırma nasıl kullanılır?

Hikayeleştirme Teknikleri Kullanın

Eğitim içeriklerini hazırlarken heyecan verici bir hikaye katmak, tüm eğitimin kalitesini değiştirebilir. Hikayeler öğrenmeye bağlam sağlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda anlatımda kilit noktaları güçlendirmeye yarar. 

Peki, nasıl hikayeler yaratabilirsiniz? Hikaye hazırlarken kişisel deneyimlerinizden, hayal gücünüzden ya da araştırmalarınızdan yararlanabilirsiniz. Bu hikayeler çalışanlarınızı dikkatini eğitimde tutmaya yardımcı olur.

Mikro Öğrenmeyi Destekleyin

Çalışanlarınız kısıtlı bir zaman içinde yoğun içerikler öğrenemez. Bu sebeple küçük boyutlu mikro içerikler üreterek kurumsal eğitiminizi verimli hale getirebilirsiniz. Bu öğrenme modeli hızlı bilgi alımını sağlar. Aynı zamanda bu bilgilerin akılda kalmasını kolaylaştırır. 

İnteraktif kısa videolar, günlük bilgilendirici mailler, animasyonlar gibi farklı türlerde mikro öğrenme içerikleri oluşturmak mümkün. Dijital içerik geliştirme araçlarını kullanarak dakikalar içinde online kurumsal eğitim içeriğinizi hazırlayın.

Eğlenceli ve Bilgilendirici Videolar Hazırlayın

Çalışanlar bilgiyi video şeklinde izlediklerinde hatırlamaya daha eğilimli olur. Bu sebeple birçok şirket, çalışan eğitimi için video içerik geliştiriyor. Ses ve görsellerin birleşik yapısı sayesinde videolar, farklı öğrenme biçimlerine sahip çalışanlara aynı anda hitap eder. Çalışanlar bu videoları istedikleri zaman duraklatır, geri sarıp tekrar izleyebilir.

Videoları paylaşmadan önce seslendirme ve görüntü kalitesinin iyi olduğundan emin olun. Kalitesi düşük video içerikler dikkat dağıtır ve öğrenmeyi zorlaştırır.

Video hazırlamak için kullanabileceğiniz bazı dijital araçlar:

Kendi Hızında Öğrenmeyi Destekleyin

Her çalışanınız eğitim içeriklerini farklı şekillerde öğrenir. Kişilerin değişen yetenek ve ilgi alanları öğrenmeyi onlar için eşsiz kılar. Çalışanlarınızın kendi hızında öğrenmesine alan açmak, kaliteli bir öğrenme yolu yaratır. 

Dikkat aralığını tanımlayan ve buna göre içerik üreten teknolojilerden faydalanmak iyi bir yöntem. Aynı zamanda gelişmiş bir öğrenme yönetim sistemi sayesinde kişiselleştirilmiş bir öğrenme yolu tasarlayabilirsiniz.

Buz Kırıcı Oyunlar Hazırlayın

Çalışanların eğitimlere katılımı ve interaktif bir öğrenme alanı oluşturmak, kurumsal eğitimin gerekli bir parçası. Bunun için buz kırıcı oyunlar iyi bir seçenek. Bu oyunlar çalışanlarınızı birlikte öğrenmeye teşvik eder. 

Kişilerin birbirini tanıdığı ortamlarda dahi eğlenceli oyunlar oynamak etkilidir. Bu sayede, çalışanların eğitim motivasyonu artar.

Grup Çalışması Yapın

Breakout room seçeneği, interaktif öğrenme ve akran eğitimi gibi modelleri online eğitimlere dahil etmenizi sağlar. Bu araç ile çalışanlarınızı küçük gruplara ayırarak verimli tartışma ortamları yaratın. 

Bu özelliğe Zoom gibi video konferans sistemleri ya da Vedubox gibi Zoom ile entegre platformlardan erişebilirsiniz. 

Anketler Yapın

Eğitim süreciyle ilgili geri bildirim toplamak kurumsal eğitimlerinizi geliştirmenizi sağlar. Eğitiminizde eksik ve yetersiz alanları keşfederek kurs materyallerinizi ve eğitim yöntemlerinizi yeniden düzenlemeniz mümkün.

Çalışanlarınız, geri bildirimlerinin dikkate alındığını gördüğünde motivasyon kazanır. İhtiyaç ve isteklerine göre şekillenen eğitimlere katılım oranı artar. Vedubox gibi online eğitim platformları sistem içerisinde zorunlu ya da gönüllü anketler hazırlamanıza izin verir.

Kurumsal eğitimleri eğlenceli hale getirmek, hazırlık ve planlama gerektirir. Özetleyecek olursak, şirketler:

  • online eğitim platformları,
  • oyunlaştırma teknolojileri,
  • hikayeleştirme teknikleri,
  • mikro öğrenme,
  • kendi hızında öğrenme,
  • buz kırıcı oyunlar,
  • grup çalışmaları,
  • ve anketlerden faydalanarak eğitimlerini geliştirebilir. 

Çalışanlarınızın bilgileri etkili ve eğlenceli bir şekilde öğrenmesi için interaktif içerikler oluşturun. Farklı dijital içerik geliştirme araçları ve online eğitim platformları kullanarak eğitiminizi güncelleştirin. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.