Paylaş

Powtoon İle Görsel Sunum İpuçları

Powtoon İle Görsel Sunum İpuçları

İş için sunum hazırlamak çoğu zaman sevilen bir görev olmayabilir. Bununla birlikte, işinizin niteliğine bağlı olarak, sık sık bir gereklilik de olabilir. Ayrıca, sunum yapma şekliniz son yıllarda değişmiş olabilir. 

İstatistiklere göre, giderek daha fazla işveren uzaktan çalışmayı benimsiyor. Şirketiniz çalışanların zamanın en azından bir kısmında evden çalışmasına izin veriyorsa, bu, ileride sanal ortamda sunum yapmanız gerekebileceği anlamına gelir. Bunun sizi korkutmasına izin vermeyin! Evet, sanal sunumların kendine özgü zorlukları vardır, ancak aşağıdaki ipuçları bu değişime çok daha rahat adapte olmanıza yardımcı olacaktır.

Sanal Sunumlar Hakkında Bilinmesi Gereken İpuçları

Temel Bilgileri Hatırlayın

Temel sunum ipuçlarını aklınızda tutmanız, sanal sunum yapma konusunda hissedebileceğiniz stresi bir ölçüde azaltabilir. Örneğin, şunları yapmalısınız:

  • Hedef kitlenizi araştırın ve sunumunuzu buna göre özelleştirin.
  • İzleyicilerin ilgisini çekmek için görseller, sesler ve diğer unsurları dahil etmenize olanak tanıyan bir sunum aracı kullanın.
  • Daha ilgi çekici bir sunum için interaktif aralar (anketler ve testler gibi) ekleyerek dikkat dağıtıcı unsurlara karşı koruma sağlayın.
  • Slayt gösterisi sırasında üçten fazla yazı tipi kullanmayarak ve marka renklerinize sadık kalarak görsel karmaşadan kaçının.
  • Kendinden emin beden dili kullanma pratiği yapın.
  • Göz teması kurun (sanal bir sunum sırasında bunu yapma dereceniz yüz yüze bir konuşma sırasındaki ile aynı olmayabilir).
  • Mümkün olduğunca diğer sunum yapanlardan ilham alın.

 

Animasyonlu Bir Sunumu Değerlendirin

COVID-19 salgını birçok şirketi planladıklarından daha önce sanal ortama geçmeye zorladı. Bu nedenle, bu yazıyı okuyan herkes sanal toplantılarda oturma deneyimine çok aşina olabilir.

Bu da muhtemelen başkalarıyla bir ofiste toplantı yapmadığınızda dikkatinizin dağılmasının kolay olduğunu bildiğiniz anlamına geliyor. Araştırmaya göre, çalışanların yarısından fazlası sanal toplantılar sırasında sosyal medyaya göz attığını veya dikkatini dağıtacak başka şeylerle ilgilendiğini bildiriyor.

Bu, sanal bir sunum planlarken aklınızda bulundurmanız gereken bir şeydir. Bu ortamda, izleyicilerinizin ilgisini canlı tutmak için ek adımlar atmanız gerekebilir.

Uygun olduğunda animasyonu dahil etmek, dikkate alınması gereken bir fikirdir. Animasyon kullanma yolları şunları içerebilir:

  • Yalnızca kelimelerle veya resimlerle açıklanması zor olabilecek ilkeleri veya fikirleri göstermek
  • Süreçlerin veya iş akışlarının gösterilmesi
  • Markanızı oluşturmak için bir videoya mizah veya kişilik eklemek

Animasyonu sanal bir sunuma dahil etmenin belirli yolları hedeflerinize bağlı olacaktır. 

Sadece yüksek kaliteli animasyonlu sekanslarla güzel bir sunum oluşturmanıza olanak tanıyan bir sunum aracı kullandığınızdan emin olun.

Doğru Arka Planı Seçin ve Gürültüyü Ortadan Kaldırın

Kameranızın ve aydınlatmanızın, sanal bir sunum yaparken izleyicilerinizin sizi net bir şekilde görmesini sağladığından emin olun. Ayrıca, profesyonel görünen ama aynı zamanda siz konuşurken dikkati sizden uzaklaştırmayan bir arka plan seçmek için arka planları deneyin.

Ses kalitesinin de sunum kalitesinde büyük bir rol oynadığını unutmayın! Konuşurken sesinizi optimize etmek için kaliteli bir mikrofona yatırım yapmayı düşünün. Ayrıca, elinizden geldiğince, sunumunuzu dinleyicilerin arka plandaki gürültüyü duymayacağı bir alanda yapmaya çalışın.

Geri Bildirim İsteyin

Sanal sunum yapma becerinizden tamamen eminmiş gibi davranmanız gerektiğini düşünmeyin. Her katılımcının bir şekilde sanal ortamda çalışmaya alışmak zorunda kalmış olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle, neleri doğru yaptığınıza ve nerelerde iyileştirme yapabileceğinize dair fikirlerini sorduğunuzda büyük olasılıkla anlayışla karşılayacaklardır.

Her sunumun sonunda dağıtabileceğiniz bir anket hazırlamayı düşünün. Dinleyiciler arasındaki herkesi iyi tanıyorsanız, onlardan gayri resmi olarak öneri sunmalarını istemekte daha rahat olabilirsiniz. Onlardan ne kadar çok şey öğrenirseniz, bir sonraki sunumunuz o kadar iyi olacaktır.

Benzer şekilde, başkalarının yaptığı sanal sunumlara katılmanız gerekirse, bu sunumlarda neleri beğenip neleri beğenmediğinize dair notlar alın. Bu, kendi sunumlarınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Profesyonel Kıyafete Önem Verin

Bu basit bir genel sunum ipucu gibi görünebilir, ancak o kadar önemlidir ki burada yer almayı hak eder.

Uzaktan çalışanlar genellikle, ofis kıyafet yönetmeliği hala uygulanıyor olsaydı kabul edilemeyecek kıyafetler giyerek kendilerini rahat hissederler. Dinleyicileriniz uzaktan olduğunda, herkes normalde bir ofiste konferans veya konuşma yapıyor olsaydınız hissedeceklerinden biraz daha rahat hissedebilir. Duruma uygun kıyafetler giyerek deneyimin tonunu ayarlamak sizin elinizde. Unutmayın, araştırmalar bir çalışanın giydiği kıyafetlerin özgüvenini ve performansını da etkileyebileceğini göstermektedir.

Bir Video Sunumu Oluşturun

Canlı bir sunum yapmanıza gerek olmayan durumlar olabilir. Çoğu sunumda soru-cevap oturumları, geri bildirim vb. için zaman ayrılması faydalı olsa da, bazı durumlarda kısa bir video sunumu geleneksel bir sunumdan daha etkili olabilir.

Örneğin, yeni çalışanlarla temel şirket politikalarının üzerinden geçiyor olabilirsiniz. Uzaktan çalışıyorlarsa, bir video canlı bir sunumdan daha yararlı olabilir, çünkü bir video, bir sunumun mümkün olan en iyi sürümünü oluşturmanıza olanak tanır. Bu, tüm yeni işe alınanların tutarlı bir deneyim yaşamasını sağlar.

Unutmayın, bu çevrimiçi sunum ipuçlarını uygulamak giderek daha önemli hale gelen bu beceriyi geliştirmenize yardımcı olurken, en iyi ipucu basittir: pratik yapmaya devam edin. Ne kadar çok sanal sunum yaparsanız, kendinizi o kadar rahat hissedeceksiniz.

Powtoon İdeal Bir Sanal Sunum Aracı Sunuyor

Doğru araçları kullanmak, yaptığınız herhangi bir sunumun sonucunda önemli bir rol oynayabilir. Neyse ki Powtoon kullanımı kolay bir video oluşturucu, animasyon oluşturucu ve sunum oluşturucudur. Şablonlar, özel animasyon özellikleri, yerleşik düzenleme araçları ve daha fazlasını sunan bu hepsi bir arada sunum tasarım aracı, uygun maliyetli ve kolay bir şekilde göz alıcı slaytlar oluşturmanıza olanak tanır. Siz de bugün Powtoon ile tanışın!

ETGİ Grup,  Powtoon’ın eğitim, satış ve destek hizmetlerini sunmaktadır.

Detaylı bilgi için hemen iletişime geçin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir