Paylaş

Vimeo ile interaktif video nasıl yapılır?

Günde yüzlerce videoyu pasif bir şekilde kaydırdığımız bir dünyada interaktif, izleme deneyimine yenilik, keyif ve aksiyon katmak için yeni bir formattır. Size interaktif bir videonun ayırt edici özelliklerini ve interaktif videolarla desteklenen çarpıcı pazarlama kampanyalarıyla daha fazla etkileşim sağlamaya yönelik ipuçlarını göstereceğiz.

İnteraktif bir video, izleyicinin videoyla etkileşim kurma yönünü veya yöntemini istediği şekilde değiştirmesine olanak tanır. Bunu yapmalarına yardımcı olmak için kullanabileceğiniz birkaç teknik vardır.

Hotspot noktalar izleyiciyi ilgili başka bir içeriğe yönlendirir (örnek olarak). Hotspot nokta, videoda tıklanabilir/dokunulabilir, izleyicinin gitmesini istediğiniz yere (örneğin bir ürün sayfasına) köprü şeklinde bağlanan ve alışveriş yapılabilir bir video oluşturan bir noktadır.

Yer paylaşımları, izleyici bir etkin noktaya tıkladıktan veya bir zaman tetikleyicisine ulaştıktan sonra bağlamsal medya ekler. Yer paylaşımları metin, resim, eylem butonları (CTA), haritalar, sesli/görsel yönlendirmeler ve daha fazlasını içerebilir.

Potansiyel etkileşimleri şansa bırakmak istemiyorsanız zaman tetikleyicileri idealdir. İzleyicinin içeriğe tıklamasına veya üzerine gelmesine gerek kalmadan belirli bir zamanda videoda gerçekleşecek olayları tetikleyebilirsiniz. Bunun en yaygın kullanımı yer paylaşımlarını açmaktır.

Bu tekniklerin tek başına veya aynı videoda birden fazla kullanılması, videoları etkileşimli kılan şeydir. İzleyiciye videoyu baştan sona izlemeye kıyasla videoyu yeni bir yöne götürme seçeneği sunarlar.

Vimeo ile interaktif video nasıl yapılır?
Vimeo ile interaktif video nasıl yapılır?

Etkileşimli video türleri

Şimdi, izleyicilere yalnızca ilgilerini çekmekle kalmayıp aynı zamanda marka bilinirliğini de artıran benzersiz bir deneyim yaratmak için kullanabileceğiniz farklı etkileşimli video türlerine göz atalım.

  • Testler

Kitlenizi eğlendirmek (ve potansiyel olarak ödüllendirmek) istiyorsanız, eğlenceli bir test oluşturmak izlenecek yol olabilir. Markanızla alakalı testler kullanarak kitlenizi eğlendirirken eğitebilir ve katılımlarını sağlayabilirsiniz. Örneğin, izleyicilere markanızın ürün veya hizmetlerinde bir ödül veya indirim kazanma şansı sunan etkileşimli bir video testiyle işleri renklendirin. Bu, bir vızıltı yaratmanın ve kitlenizle etkileşimi artırmanın eğlenceli bir yolu olabilir.

  • Alışverişe yönlendiren videolar

Teknik açıdan biraz daha kolay olan alışveriş yapılabilir bir video oluşturmak, pazarlama stratejinizin yeni (veya eski) ürünleri tanıtmak için ihtiyaç duyduğu şey olabilir. Alışveriş yapılabilir videolar, videoda tıklanabilir bir öğe oluşturmak için daha önce bahsedilen Hotspot tekniğini kullanır ve bu öğe insanların kontrol etmesi için bir ürün sayfasına yönlendirir.

  • Eğitici videolar

Alışveriş yapılabilir videolarla aynı teknikleri kullanarak markanız veya daha geniş bir sektör hakkında eğitici interaktif videolar da oluşturabilirsiniz. Bu tür etkileşimli içerikler, eğitim videoları veya çalışan eğitimi ve işe alıştırma programları için kullanılabilir. İzleyicilerin ilgisini çekmek ve bilgileri akılda tutmalarını sağlamak için kontrol noktaları ekleyebilir, ayrıca kişilerin kendi zamanlarında izleyebilecekleri ek materyaller ekleyebilirsiniz.

Ayrıca sıkıcı Powerpoint’ler yerine sunumlarınızı interaktif videolarla renklendirin. Karmaşık bilgileri öğretmek için daha eğlenceli ve ilgi çekici bir yol sunar.

Vimeo ile interaktif bir video nasıl yapılır?

Piyasada çok sayıda interaktif video yapımcısı bulunmaktadır. Ancak, hepsi bir arada bir video oluşturma, paylaşma ve depolama platformu istiyorsanız, Vimeo’yu yenmek zordur. Bu eğitim size Vimeo video düzenleme paketini kullanarak nasıl interaktif videolar yapacağınızı gösterecek.

  1. Vimeo’da oturum açın veya yeni bir hesap oluşturun. Giriş yaptıktan sonra, yeni bir video yükleyebileceğiniz veya düzenleyicide mevcut bir videoyu açabileceğiniz video kitaplığınıza gidin.
  2. Düzenleyiciyi açtıktan sonra, düzenleyicinin sağ tarafındaki Gelişmiş ayarlar seçeneğinin altında Etkileşim düğmesini göreceksiniz.
  3. Etkileşim düğmesine tıklamak sizi daha önce açıkladığımız etkileşimli öğeleri ekleyebileceğiniz yeni Etkileşimli stüdyoya götürür.
  4. Video önizlemesinin sağındaki bölmeyi veya önizlemenin altındaki zaman çizelgesi düzenleyicisini kullanarak videoya bir Sıcak Nokta (Hotspot) veya Zaman Tetikleyici öğesi ekleyebilirsiniz. Kendi resimlerinizi yükleyebilir veya Vimeo kütüphanesindeki bir seçimden birini seçebilirsiniz.
  5. Yeni bir öğe eklerken, bir nesneye “yapışmasını” veya ekranın belirli bir bölümünde açılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu şekilde siz de Vimeo ile etkileşimli videolarınızı oluşturabilir ve siz de interaktif video deneyiminin bir parçası olun.

Hemen denemek için Vimeo satın alın.

ETGİ Grup, Vimeo’nun destek, eğitim ve satış hizmetlerini sunmaktadır.

Detaylı bilgi için hemen iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir