Paylaş

Zoomtopia- 2023-ve- Zoom-Yeni- Özellikleri

Zoomtopia 2023 ve Zoom’un Yeni Özellikleri

Zoomtopia 2023 etkinliği büyük bir başarıyla gerçekleşti. Zoomtopia’da, iş arkadaşlarınızla ve müşterilerinizle daha verimli bir şekilde çalışmanıza olanak tanıyan yeni çözümler, yaratıcı özellikler ve platform genişlemeleri heyecanla duyuruldu.

Bu yeni özelliklere birlikte göz atalım.

Ekip çalışmasını daha anlamlı kılmak 

Zoom platformu, bilgisayar, telefon, sohbet veya toplantı üzerinden bağlandığınızda, tüm çalışma günü boyunca sorunsuz ekip işbirliği yapmanızı sağlamak için tasarlanmıştır.

Toplantılarda, herhangi bir ekip üyesi istediği zaman bir belge sunabilir veya daha sonra paylaşılması için sohbet üzerinden paylaşabilir. Bu nedenle, Zoom platformunda bulunan dokümanlar ve wiki’ler için tasarlanmış olan yapay zeka destekli modüler çalışma alanı olan Zoom Docs, tüm bu ihtiyaçları karşılamak için buradadır. 2024 yılında gelecek olan Zoom Docs, Zoom ve üçüncü parti uygulamalarla kolayca entegre olacak ve belge oluşturmanıza, işbirliği yapmanıza ve projeleri yönetmenize yardımcı olacaktır.

Zoom Docs, işbirliği yapmayı geliştirmek için çalışma alanınızı projeleriniz ve takımınızın gereksinimlerine göre özelleştirmenize olanak tanır. Metinlerden tablolara, resimlere kadar her türlü içerik bloğunu sürükleyip bırak yöntemiyle ekleyerek düzeni kişiselleştirebilirsiniz. Aynı zamanda, bilgileri kolayca bulmanıza yardımcı olacak klasörler ve wiki sayfaları gibi özellikler sunar.

Zoom Docs ayrıca, yerleşik yapay zeka özelliği sayesinde dökümanlarınızı Zoom Meetings’ten içerikle doldurmanıza yardımcı olur. Bu, bilgi paylaşımını hızlandırır ve içerik oluşturmaya hızlı bir başlangıç yapmanızı sağlar. Zoom AI Companion ise bilgileri özetlemeye ve içerik oluşturmaya yardımcı olan bir araçtır.

Zoom Docs, ekipleri birleşik ve sorunsuz bir şekilde bir araya getirmeye yardımcı olmak için tasarlanmış yeni çözümler ve özelliklerden oluşur. Bu son ve gelecek geliştirmelerin tümü, çalışan katılımını artırmaya, hibrit çalışmayı desteklemeye veya üretkenliği artırmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır:

Zeka yoluyla etki yaratma 

Eşsiz ses kalitesinden gürültü engellemeye ve otomatik olarak ayarlanan toplantı içi aydınlatmaya kadar, yapay zeka yıllardır Zoom’un DNA’sının bir parçası haline gelmiştir. Geleceğin de önemli bir parçası olan yapay zeka, çalışma şeklinizi basitleştirmeye yardımcı olmak için tasarlanmış üretken yapay zeka yeteneklerini sunmaya devam ederken platform için ileriye dönük bir yol açıyor.

Kısa süre önce, uygun Zoom kullanıcı hesabındaki ücretli hizmetlerle birlikte hiçbir ek ücret ödemeden kullanılabilen Zoom AI Companion’ı duyurdu ve hızlı bir şekilde yeni yetenekler sunmaya devam ediyor. 

En son yetenekler şunları içeriyor:

 • Dijital beyaz tahta üzerinde fikir üretme ve bunları kategoriler halinde düzenleme yeteneği, ekiplerin daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.
 • Belirli eğitim ve sağlık hizmetleri müşterileri için Zoom AI Companion’a genişletilmiş erişim.

AI Companion’dan önümüzdeki aylarda beklenen birkaç özellik daha var: 

 • Etkinlik yöneticileri, Zoom Etkinlikleri için yapay zeka tarafından oluşturulan etkinlik e-posta davetiyelerini ve önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak olan lobi sohbetlerini kullanarak üretici yapay zekadan yardım alacaklar. Ayrıca, gelecek yıl kullanıma sunulacak oturumlar için sohbet oluşturacaklar.
 • Zoom Ekip Sohbeti mesajlarında toplantı amacını otomatik olarak tanımlayacaklar ve planlama sürecini kolaylaştırmak için bir planlama düğmesi görüntüleyecekler.
 • Ayrıca, cümleleri ve yanıtları hızla tamamlamak için yapay zekanın önerileriyle mesajlara hızla yanıt verebilecekler.

Modern bir platformda esnek işbirliğine olanak tanıma 

Çalışan bağlılığı 

Workvivo: Bu yılın başlarında Zoom tarafından satın alınan Workvivo, herkesi bağlantıda tutmak için yeni yollar yaratarak şirket kültürünü güçlendirmeye yardımcı olan bir iletişim çözümüdür. Günümüzün çalışma ortamlarında güçlü ve sürekli bir çalışan bağlılığı stratejisine sahip olmak çok önemlidir ve yakında Workvivo’ya Zoom platformundan erişebilmek mümkün olacak.

Hibrit çalışma

 • Daha iyi hibrit toplantılar için Zoom Rooms özellikleri: Zoom Odalarında birçok katılımcı olduğunda, uzaktan katılan kişilerin kim olduğunu belirlemek bazen zor olabilir. Ayrıca, toplantı transkriptleri, konuşulanları sadece Zoom Odasının adıyla listeler. 2024 yılında kullanıma sunulması planlanan “isim etiketleri” özelliği, katılımcıların videolarıyla birlikte isimlerini görüntülemelerine olanak tanıyacak. Bu özellik, toplantıdaki katılımcıları daha tanıdık hale getirerek iletişimi kolaylaştıracak.
 • Workspace Reservation yön bulma özelliği: Workspace Reservation, 2022 yılından beri kullanılabilir olmasına rağmen, modern hibrit ofis deneyimini desteklemek için sürekli olarak geliştirilmektedir. 2024 yılında sunulacak olan “yön bulma özelliği,” rezerve ettiğiniz koltuğa ulaşmanızı kolaylaştırmak amacıyla bir harita kullanarak size yol gösterecektir. Bu sayede, gün boyunca ofiste yerinizi bulmak daha kolay ve anlaşılır bir hale gelecek.
 • Hibrit çalışanlar için toplantılar: Sanal bir ortak çalışma alanı olan Huddles, iş arkadaşlarınızı daha iyi tanımak veya bir soruya hızlı bir şekilde yanıt almak için kullanılabilir.En son eklenen özellik olan “ofis görünümüm,” iş arkadaşlarınızın sanal toplantılarda veya fiziksel ofiste ne zaman bulunduklarını ve nerede olduklarını görmeyi sağlar. Huddles’taki “ofis görünümüm” özelliği 2024 yılında kullanıma sunulacak. Bu sayede, iş arkadaşlarınızın mevcut konumlarını ve durumlarını daha kolay ve anlaşılır bir şekilde takip edebilirsiniz.

 

Üretkenlik 

 • Daha etkili toplantılar:Çalışanların toplantılarından en iyi şekilde faydalanmaları çok önemlidir. Zoom uygulamasındaki güncellenmiş “Toplantılar” sekmesi, yeni not alma özellikleri ile “Zoom Notes” ve sürekli toplantı sohbetlerinde yapılan iyileştirmelerle toplantı deneyimini daha iyi hale getirmeye devam ediyor. Zoom, üretkenliğinizi artırmak ve toplantılar öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılacak işleri daha kolay takip etmenize yardımcı olacak tüm özellikleri tek bir yerde sunuyor.
 • Zoom Clips: Yeni eşzamansız video teklifi sayesinde, yüksek kaliteli kısa videoları hem içeride hem de dışarıda kolayca kaydedebilir, düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz.
 • Zoom Scheduler: Zoom Scheduler, randevu planlama aracıdır ve Zoom platformuyla sorunsuz bir şekilde entegre edilir. Bu araç, organizasyonunuz dışındaki kişilerle randevu planlamayı kolaylaştırmak ve bu sürecin zamanını ve zahmetini azaltmak için tasarlanmıştır. Ayrıca, buluşmaları, işbirliğini ve zaman yönetimini daha etkili hale getirmenize yardımcı olur. Zoom Scheduler, yakın bir gelecekte aşağıdaki yeni özelliklerle birlikte sunulacak:
 • Yönetici asistanları veya diğer destek üyeleri, başkaları için rezervasyon yapabilme yeteneğine sahip olacaklar.
 • Zoom Scheduler’daki toplantı kayıtlarını Salesforce’a otomatik olarak ve sorunsuz bir şekilde bağlayan bir Salesforce entegrasyonu mevcut olacak.

 

Müşteri ilişkilerini güçlendirme

Müşterilerin ihtiyaçları sürekli olarak değişiyor ve bu nedenle Zoom İletişim Merkezi gibi çözümler, temsilcilerin çalışma şekillerini geliştirmelerine ve bu değişimlere ayak uydurmalarına yardımcı olmak için tasarlanıyor. Zoom Virtual Agent (ZVA), bu yılın başlarında hizmete girdi ve yoğun trafik dönemlerinde hem müşterilere hem de temsilcilere web ve mobil destek sağlama amacını taşıyor. Şu anda, her iki tarafı da müşteri deneyimini iyileştirmek için geliştirmeye devam ediyor. 

Zoom Contact Center ve Zoom Virtual Agent, yakın gelecekte heyecan verici geliştirmelerle daha da güçleniyor:

 • ZVA’da Üretken Yapay Zeka: Ekiplerin iş akışlarını oluşturmasını ve botları daha hızlı ve kolay bir şekilde eğitmesini sağlayan Üretken Yapay Zeka özelliği geliyor.
 • AI Expert Assist: Temsilcilerin canlı etkileşimler sırasında müşteri sorunlarını verimli bir şekilde çözmelerine yardımcı olmak için kullanılan AI Expert Assist, yararlı bilgi tabanı makaleleri ve bilgiler sunacak. Ayrıca, süpervizörlerin üretkenliğini artırmak için özetler oluşturacak ve dikkat etmeleri gereken en önemli etkileşimleri otomatik olarak bildirecek.
 • WhatsApp ve Messenger Entegrasyonları: Temsilciler, müşterilerle buluşmak için WhatsApp ve Messenger gibi popüler Meta dijital uygulamalarını daha etkin bir şekilde kullanabilecekler.

Sorunsuz iş akışlarını mümkün kılma 

İş arkadaşlarınız veya müşterilerinizle iletişim kurarken, hangi iletişim kanalını veya uygulamayı kullanacağınızı seçme yeteneği oldukça önemlidir. Bu seçim, iş yapma şeklinizi daha verimli hale getirmek için ihtiyacınız olan her şeye erişmenizi sağlamak amacıyla tasarlanmış olan geniş bir Zoom platformunun temelini oluşturur.

Zoom Uygulaması veya Zoom App Marketplace’teki sayısız entegrasyonlardan birini kullanıyor olun, temel işlevleri doğrudan mevcut iş akışlarınıza entegre etmek size zaman kazandırabilir ve üretkenliğinizi artırabilir. Açık bir ekosistem benimsemek için size yardımcı olacak birkaç yeni yol bulunmaktadır:

 • Genişleyen Zoom App Marketplace: Şu anda müşterilerin keşfedebileceği ve kullanabileceği 2.500’den fazla önceden oluşturulmuş uygulama ve entegrasyona sahiptir.

 • Ek Çözümlerle Uygulamalara Erişim: Artık Zoom Contact Center içinde üçüncü taraf uygulamaları çalıştırma olanağı da mevcuttur. Ayrıca, önümüzdeki aylarda Zoom Apps’i Zoom Phone, Zoom Whiteboard ve Zoom Mail and Calendar gibi başka alanlarda da kullanabileceksiniz.
 • Kullanıcılar İçin Yönetici Yetkili Uygulamalar: Yöneticiler, Zoom App Marketplace’ten seçtikleri uygulamaları listeleyebilir ve bir kullanıcı Zoom’a girdiğinde bu uygulamaları hemen kullanılabilir hale getirebilir. Yönetici yetkili uygulamalar, tercih ettiğiniz uygulamaları ve mevcut iş akışlarınızı doğrudan Zoom’a entegre etmeyi daha kolay bir hale getirir, ekstra adımları ortadan kaldırır.

 

Tüm bu bahsedilen yeni özelliklere ve daha fazlasına ulaşmak için yaklaşık 10 yıldan fazla süredir Zoom Türkiye temsilcisi olan ETGİ Grup ile hemen iletişime geçin!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir