Paylaş

Articulate Storyline

Articulate Storyline 360 Nedir, Nasıl Kullanılır?

Klasik eğitim anlayışı, bireyin tüm akademik kazanımlarını örgün eğitimde elde ettiği ve meslek hayatında bu kazanımlarla ilerlediği yönündeydi. Günümüzde klasik eğitim anlayışından uzaklaşarak çağa ayak uyduran ve eğitimin hayat boyu devam ettiğini kabul eden bir anlayışla ilerliyoruz. Haliyle bireyin öğrenme süreci okul bittikten sonra da devam ediyor. Bu sebeple şirketler, üniversiteler, firmalar ve kurumlar kendi bünyelerinde çalışanlar için eğitim departmanları kuruyor ve çalışanlarının güncel bilgi birikimini aktif tutmak için bir kaynak kullanımı sağlıyor. Eğitim departmanlarının, çalışanlar için hazırladıkları eğitimler ise teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet ortamına aktarılmış durumda. Fakat burada multimedya içerik oluşturup eğitim sağlamak da yeterli olmayabiliyor. Bu sebeple etkileşim sağlayan eğitim içeriği oluşturma programları devreye girmiştir. Articulate Storyline 360 da bunlardan birisidir.

Articulate Storyline 360 Nedir?

Articulate, interaktif eğitim içerikleri hazırlanabilen gelişmiş bir e-öğrenme platformudur. Articulate bünyesinde, bu e-öğrenme içeriklerini hazırlamak için birçok araç yer almaktadır. Articulate Storyline 360 da bunlardan birisidir. Articulate Storyline 360, Windows işletim sistemi için hazırlanmış, interaktif eğitim içeriği hazırlamaya yarayan bir programdır. Bu program ile eğitim içerikleri, videolar, slaytlar vb. interaktif bir kurs haline getirilebilmektedir. Kurs içerisine sınav yerleştirebilme, ekran kaydı paylaşımı yapabilme, bu kurslar ve içerikleri hakkında geri dönüt alma gibi eğitimin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesine imkan tanıyan araçlar yer almaktadır. Hazırlanan interaktif kurslar tarayıcıda çalışabildiği gibi akıllı telefonlarda, tabletlerde de kullanılabilmekte, CD veya DVD olarak da alınabilmektedir.

Articulate Storyline 360 Nasıl Kullanılır?

Articulate Storyline 360’ı kullanabilmek için Articulate’e yıllık abone olmak gerekmektedir. Articulate Türkiye resmi satış ortağı Etgi Grup üzerinden aboneliği başlatarak Articulate ürünlerine erişebilirsiniz. Abonelik başladıktan sonra Articulate’in sunduğu içerik araçlarına erişilebilmektedir. Storyline 360 da bunlardan bir tanesidir. Windows işletim sistemli bilgisayarlarda çalışan Storyline 360’ı indirip kurulduktan sonra kullanmaya hazır olacaktır.

Articulate Storyline 360 açıldığında yeni bir eğitim içeriği oluşturarak çalışmaya başlanabilir. Oluşturulan eğitim içeriği klasik slayt akışından farklı olarak hazırlanabilmektedir. Bu sebeple eğitim içeriğinin önceden aşama aşama olarak planlanması, içeriği oluşturma aşamasında oldukça faydalı olacaktır. Planlanan eğitim içeriğini Storyline 360 üzerinden hazırlamak ise programı iyi bir şekilde kullanabilmekle mümkündür. Hazır şablonlar kullanılarak veya sıfırdan bir şablon hazırlanarak interaktif kurs içeriği hazırlarken ilk olarak her adım için bir slayt oluşturmak gerekmektedir. İlk ekranda kurs içeriği hakkında bilgi verilebilir ve sonraki slaytlara yönlendirme yapılabilir. Slayt içerisine hazır görseller yerleştirilebilir, karakterler eklenebilir. Bilgisayarda halihazırda bulunan dosyalar da slaytlara dahil edilebilmektedir. Videolar, animasyonlar, Power Point sunumları, görseller her slayda eklenebilmektedir.

Akışta, her bir sahne ayrı ayrı değerlendirilebileceği gibi her bir sahnede tek slayt da yer alabilir. Fakat, kapsamlı bir eğitim içeriğinde her sahnede birden fazla slayt yer alması daha etkili bir içerik oluşturmada fayda sağlayacaktır. Sahne kendi içerisinde slaytlara bölünerek kapsamlı bir içerik hazırlanabilir. Her slayt, belirli tetikleyicilerle diğerlerine geçebilir, slaytlarda yer alan içeriklere testler eklenebilir ve birçok eğitim içeriği bu sahne içerisinde yer alabilir.

Slaytlar Storyline 360’ın en önemli parçalarıdır. Bu slaytları statik bir görsel veya ekran olarak düşünmemek gerekir. Zira her slayt kendi içerisinde bir zaman akışına sahiptir. Böylelikle bir video belirli bir saniyede başlayabilir, bittiğinde başka bir buton aktif hale gelebilir veya bir başka slayta geçiş yapılabilir. Ayrıca slaytlar üzerinde çalışılırken bu slaytlara çeşitli interaktivite elementleri de yerleştirilebilmektedir. Örneğin tıklama ile çalışan bilgi ikonları sayesinde kursu alan kişi detaylı, ikonun yerleştirilme amacına göre bilgi öğrenebilecektir. Bununla beraber düzenlenebilir butonlar da slaytlara yerleştirilebilmektedir. Bu butonlar, bir başka slayta dönüş için veya bir link vermek için de kullanılabilir. Ayrıca, butonlar slayt içerisinde çeşitli durumlara da yönlendirilebilmektedir. Örneğin hazır olarak bulunan bir karakter için bir butona tıklandığında bu karakterin farklı bir görüntüsüne geçiş yapılabilmektedir. Bu sayede slayt içerisinde soru cevap sistemi hazırlanabilir, doğru seçenekte karakter olumlu feedback verebilir.

Storyline 360 ile e-sınav içerikleri de hazırlanabilmektedir. Sürükle bırak içerikler, formlar ve doğru yanlış seçenekleri gibi birçok element e-sınav içeriği olarak kullanılabilir. Soru olarak eklenmiş içerikler doğru ve yanlış cevaplara göre değişim gösterebilecektir. Bunun için doğru seçeneklere ayrı, yanlış seçeneklere ayrı feedback’ler hazırlanabilmektedir. Sonraki içeriklere bu sınav içeriklerinin doğru sonuçlarına göre geçiş yaptırılabilir veya o kursun tekrar edilmesi de sağlanabilir.

Storyline 360’a sadece hazır içerikler eklenmemektedir. Storyline 360, ekran kaydı alabilmektedir. Alınan ekran kaydında her adım ayrı ayrı olarak Storyline 360’a kaydedilmektedir. Örneğin bir Power Point sunumu hazırlarken alınan ekran kaydında yapılan her adım kayıtta kaydedilmektedir. Böylelikle ekran kaydı ister tek bir video içeriği ister adım adım video içeriği olarak kullanılabilir. Adım adım olarak kullanılan ekran kaydı videosu her adım için ayrı slayt olacak şekilde akışa eklenmektedir.

Slaytlar kendi içlerinde interaktivite kullanılarak düzenlenebildiği gibi akış üzerinde de düzenlenebilmektedir. Bir slayt geçildiğinde içeriğindeki butonlar hangi slayda yönlendirilecek, hangi slayt hangi sürede ve durumda hangi slayda geçiş yapacak, bu ana akış üzerinden belirlenebilmektedir. Böylelikle bir akış sistemi kurularak interaktif kurs bütüncül olarak planlanabilir. Akışı tamamlanan interaktif kurs kullanılmak üzere export edilebilmektedir. Articulate Storyline 360’ın eski sürümlerinde Adobe Flash dosyası olarak kurs export edilebilmekteydi. Artık HTML5 olarak da export edilebilmektedir. Bu sayede kurs içerikleri bir web sitesine entegre edilebilir.

Articulate Storyline 360 Ne İçin Kullanılabilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Storyline 360 programı her türlü e-eğitim, e-sınav, e-kurs içerikleri için kullanılabilir. Özellikle büyük firmaların eğitim departmanları çalışan eğitimi için Articulate sistemlerini kullanabilir. Kurum içi eğitimlerde, yeni çalışanlar için oryantasyon programlarında, yeni gelişmeler için belirli departmanlarda yapılacak eğitimlerde Articulate sistemleri kullanılabilir. Bununla beraber, okullar da e-eğitim içerikleri hazırlamak için Articulate’i kullanabilirler. Okullar, üniversiteler, kurslar vb. her türlü eğitim kurumları Articulate ile e-eğitim içerikleri hazırlayabilir. Bu eğitimler online eğitim platformlarına entegre edilebilir veya ayrıca bir eğitim paketi olarak satışa çıkarılabilir. Freelance eğitmenler de Articulate Storyline 360 ve Articulate ürünleriyle eğitimler hazırlayabilirler. Hazırladıkları eğitimleri kendi web sitelerinde yayınlayabilir veya eğitim paketi olarak satışa çıkarabilirler.

Gelişmiş altyapısı ve bu alandaki uzmanlığı ile dikkat çeken Articulate, sadece bir e-eğitim içeriği hazırlama yazılımı değildir. Tarayıcı üzerinden e-eğitim içerikleri hazırlamaya imkan tanıyan Rise 360, eğitim içeriklerinde kullanılmak üzere değerlendirilebilen stok görseller içeren Content Library 360, interaktif içeriklere yorum yapılabilen, bu yorumlara ve sorulara cevap verilebilen Review 360 uygulamalarıyla Articulate bir bütün olarak eğitim camiasına hizmet vermektedir.

Articulate Storyline 360, Rise 360, Content Library 360 ve Review 360 uygulamaları, Türkiye resmi tedarikçisi olan Etgi Grup üzerinden satın alınabilmektedir. Senelik olarak ücretlendirilen Articulate uygulamaları kurumlar, üniversiteler ve freelancer’lar için ayrı ayrı fiyatlandırılmaktadır. Detaylı bilgi almak ve Articulate’e abone olmak için Etgi Grup sitesini ziyaret edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.