Paylaş

zoom1

Corona Virüsü ile Birlikte Video Konferans Talepleri Arttı

Corona virüsünün patlak vermesiyle birlikte birçok şirket çeşitli önlemler almaya başladı. Bu önlemlerin başında ise şirket çalışanlarını evden çalışmaya teşvik etmek geliyor. Çünkü tüm dünyada hızla yayılan bu virüse rağmen insanları ofise gelmek için kalabalık sokaklara çıkmaya zorlamak çok iyi bir fikir olmayabilir.

Twitter bile yaklaşık 5.000 çalışanının evde çalışmasını istediğini söyledi. Özellikle birkaç vakanın görüldüğü yerlerde evden çalışma şiddetle tavsiye ediliyor. Türkiye’de henüz bir vaka olduğu söylenmedi ama tedbirli olmakta fayda var.

Evden çalışmalar arttıkça birçok şirket görüşmesi iptal edilmese bile ertelendi. Ancak şirketler işlerinin aksamamasını ve çalışanlarıyla iletişim halinde kalmayı istiyor. Bu nedenle iletişim kurmak için yeni çözümler aranmaya başlandı.

Çözüm: Video Konferans

Bu çözümlerin başında ise video konferans geliyor. Virüs patlak verdiğinden beri Çin bazlı şirket Web-Ex, video konferansı kullanımının 22 kat arttığını söylüyor. Sadece Web-Ex değil, diğer video konferans platformları için de aynı durum geçerli. BlueJeans gibi diğer platformlar da ocak ayından beri video konferansı kullanımının 50% arttığını açıkladı.

Japonya’da, Singapur’da ve Güney Kore’de Web-Ex kullanımları iki katına çıktı. Türkiye için de durum pek farklı değil: sadece şirketler değil birçok politikacı da yurtdışı ile iletişim kurarken video konferansını tercih edeceğini belirtti.

Zoom Video Communications şirketi Çin’deki kullanıcıları için sınırsız ücretsiz video konferans sunmaya başladı. Böylece insanları uzaktan çalışmaya teşvik etmeyi planlıyorlar. Bu Zoom’un hizmetini tanıtmak için de iyi bir fırsat. Çünkü uzaktan çalışma için bir salgına gerek yok. Online toplantılar ve webinarlar her zaman hayatı kolaylaştıran çözümler olarak karşımıza çıkıyor ve Zoom, sektörün en popüler markaları arasında.

Türkiye’de de Zoom kullanımı ve talepleri oldukça arttı.

Zoom’un kullanıcı sayısı geçen yıla göre %70 oranlarında arttı. En hızlı artış Zoom’da görülse de diğer video konferans altyapısı sağlayan firmalara olan ilgi de artıyor. Virüs hızla yayılmaya devam ederken işin nereye varacağını öngörmek zor. Ancak video konferans mevcut şartlar altında güvenli bir çalışma ortamı için önemli bir araç olarak kullanılmaya devam edecek gibi görünüyor.