Paylaş

Zoom Hesabınızı Hemen Zoom Pro’ya Yükseltmeniz için 7 Neden

Pandemi süreci hayatımızdaki pek çok dinamiği değiştirdi. Bunlardan en önemlisi hiç şüphesiz insan ilişkileri oldu. Özellikle iş ve eğitim dünyasında yüz yüze bir arada bulunamayan çalışanlar ve öğrenciler için farklı çözümler üretilmeye çalışıldı.

Bu çözümlerin en bilineni ise hiç şüphesiz Zoom oldu. Aslında 2011 yılında kurulan Zoom’a 2020 yılının başında ani ve büyük bir talep patlaması oldu. O döneme kadar tabiri caizse kendi halinde bir uygulama olan Zoom, kullanıcı sayısında bir çeyrekte yüzlerce kat artış yaşadı. Görüşmek, bir arada proje yürütmek ve eğitim görmek için milyonlarca insan bu süreçte Zoom kullandı. Pandeminin sembol uygulamalarından biri haline gelen Zoom, uzaktan çalışmaya devam eden çalışanlar ve online eğitimle yüz yüze eğitimi bir arada yürüten eğitim kurumları başta olmak üzere pek çok kurum ve şirket tarafından halen kullanılmaya devam ediyor.

Zoom’un tercih edilmesindeki temel etken ücretsiz olmasına karşın sunduğu cazip özellikler. Bu doğru olsa da Zoom’un ücretsiz sürümünde üretkenliği sınırlayan birçok kısıtlama da bulunuyor. Bu nedenle bu yazımızda sizlere Zoom hesabınızı Zoom Pro’ya yükseltmenin getirdiği avantajlardan bahsedeceğiz.

Toplantılarınızı Süre Sınırı Olmadan Yürütün

“Zoom’un ücretsiz versiyonunun getirdiği en can sıkıcı kısıtlama nedir?” şeklinde bir soru sorsaydık, çoğu Zoom kullanıcısının vereceği cevap muhtemelen 40 dakikalık süre sınırı olurdu. 40 dakika sonunda tekrar başlatılmak zorunda kalan toplantılar çoğu zaman verimli çalışmayı engelliyor. Kısa süre öncesine kadar iki kişilik toplantılarda bulunmayan süre sınırı artık kişi sayısı fark etmeksizin bütün Zoom toplantılarında uygulanıyor. Bu nedenle ciddi derecede iş birliği gerektiren ekip toplantılarında ya da eğitimlerde odak kaybı yaşanmaması adına hesabınızı Zoom Pro’ya yükseltebilir ve süre kısıtlaması olmadan toplantılarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Canlı Yayın Seçeneği ve Webinarlar

Web ve seminer sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşan webinar sözcüğü hayatımıza 1998 yılında girse de Covid-19 öncesine kadar seminer tarzı etkinliklerin çoğu yerel bazda ve yüz yüze yapılıyordu. Fakat pandeminin etkisiyle tamamen duran yüz yüze etkinlikler de Zoom üzerinden yapılmaya başlandı. 

Bunun iki temel etkisinden söz edebiliriz. İlki bilgilendirici etkinliklerin bir şekilde düzenlenmeye devam etmesi, yani bilgi akışının kesilmemesi, ikincisi ise normal şartlarda dünyanın öteki ucunda düzenlenecek olan bir etkinliğe katılımcıların bir tık kadar uzakta olmasının getirdiği avantajla bu tarz etkinliklere olan küresel talepte patlama yaşanmasıdır.

Online toplantı ve eğitimlerde en çok tercih edilen uygulama olan Zoom, Webinarlara olan talep nedeniyle altyapısını uygun şekilde güncellemiş ve webinarları destekler hale gelmiştir. Zoom, etkinliklerine çok daha fazla talep olan kullanıcılar için Pro sürümünde Webinar düzenlemenin yanı sıra bu Webinarları Facebook, Facebook Workplace, YouTube ve Twitch gibi popüler platformlarda yayınlama seçeneği sunmaktadır. Siz de düzenli olarak Webinar düzenliyor ve daha büyük kitlelere ulaşmak istiyorsanız Zoom hesabınızı Zoom Pro’ya yükseltebilir, Webinarlarınızı canlı yayınlayarak hedeflediğiniz kitlelere ulaşabilir ve bilgi dolu etkinliklerinizi çok daha fazla insana sunabilirsiniz.

Toplantıları Zoom Cloud’a Kaydetme

Zoom Pro’nun getirdiği bir diğer avantaj ise toplantı ve Webinar kayıtlarını bilgisayarınızda yer kaplamadan Zoom Cloud’a kaydedebilme seçeneği. Zoom’un ücretsiz sürümünde kayıt aldıktan sonra sadece bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Video konferansların sadece bilgisayara kaydedilebiliyor oluşu kimileri için sadece rahatsız edici olabilirken, bilgisayarında boş alan sorunu yaşayanlar için ise bir kabusa dönüşebilir.

Zoom Pro’da bulunan Cloud seçeneğinin getirdiği tek avantaj tabii ki bu değil. Sadece aktif konuşmacıyı kaydetme, aktif konuşmacı üstte olacak şekilde galeri görünümünde kaydetme, (İngilizce toplantılarda) toplantının yazılı transkripsiyonuna erişme gibi farklı ve kullanışlı özelliklerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Cloud’a kaydedilen toplantı ve Webinarları sosyal medyada veya çeşitli internet sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Daha Fazla Yönetici Kontrolü ve Kapsamlı Raporlama

Zoom, Pro sürümü sahiplerine Basic sürüme kıyasla çok daha fazla kontrol seçeneği sunmaktadır. Hesap yöneticileri, kullanıcıların Zoom’u nasıl kullanacağını yönetme konusunda çok daha fazla kontrole sahiptir. Örneğin yöneticiler kullanıcılara uzaktan lisans sağlayabilir, kullanıcıları hesaptan çıkarabilir, bildirimleri özelleştirebilir ve bulut kaydını etkinleştirebilir. 

Hesap yöneticileri ayrıca Zoom Pro lisansı sahiplerine özel olan Raporlar bölümüne erişim sağlayabilir. Bu bölümünden şirkette kaç toplantının düzenlendiğini, toplantıların zamanını, kaç dakika sürdüğünü, kaç kişinin ve kimlerin katıldığını ve çok daha fazla ayrıntıyı görebilir. Zoom Pro’nun sağladığı kontrol avantajlarına ve kapsamlı rapor alma özelliklerine erişmek için siz de hesabınızı Zoom Pro’ya yükseltebilir ve bu özelliklerden faydalanabilirsiniz.

Zoom’dan Çok Daha Fazlasına Erişin

Zoom Basic hesabında sadece bildiğimiz klasik Zoom’a süre ve katılımcı sayısı sınırıyla erişebilirsiniz. Fakat Zoom Pro’da yapabileceklerinizin kelimenin tam anlamıyla sınırı yoktur. Zoom Pro lisansına sahip olduğunuzda Zoom Rooms ve Zoom Webinars’ın yanında çok daha fazla sayıda kullanıcının katılabileceği toplantı lisansları ve sesli toplantılar dâhil olmak üzere çok farklı Zoom hizmetlerinden kısıtlama olmadan faydalanabilirsiniz. 

Bunların yanında Zoom API‘a de erişim elde edersiniz. Zoom API’a erişim sağlayarak geliştiricilerinize Zoom Pro hesabınız için bir uygulama oluşturma, kendi çözümlerinize Zoom altyapısı ekleme, sohbet botları oluşturma ve çok daha fazlasını yapma olanağı sunabilirsiniz. Bu sayede Zoom altyapısı ile geliştiricilerinizin yeteneklerinizi birleştirerek ortaya yepyeni çözümler sunabilirsiniz.

Örneğin LMS, soru bankası, test, sınav, e-ticaret, kurumsal portal, canlı eğitim, toplantı, etkinlik yönetimi, oyunlaştırma (gamification) gibi onlarca özelliğin bütünleşik olarak yer aldığı hepsi bir arada eğitim ve iletişim platformu olan Vedubox. Vedubox, Zoom API’ı kullanılarak, Zoom’un tüm özelliklerini içinde barındıran ve çok daha fazlasını sunan bir SAAS ürünüdür. 

Birçok şirket, bireysel kullanıcı ve eğitim kurumu tarafından sevilerek kullanılan Vedubox Live adlı özgün çözümüne sahiptir. Vedubox ve Vedubox Live hakkında daha fazla bilgi almak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. 

Yukarıda saydığımız tüm bu özelliklerden yararlanarak kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkarabilir, üretkenliği artırarak daha etkin bir çalışan grubu elde edebilirsiniz. 

Son Sözler

Zoom, ücretsiz versiyonunda bile birçok özelliğiyle rakipsiz bir video konferans platformudur. Günde ortalama 300 milyon insan Zoom üzerinden görüşme yapıyor, eğitime katılıyor, ekip arkadaşlarıyla toplantı yapıyor ya da webinarlara katılıyor. Her gün bunca insanın kullandığı Zoom’un Pro versiyonu size çok daha üst seviye deneyimler sunabilmek için tasarlanmıştır. Bunun yanında sürekli geliştirilmeye ve yeni özellikler eklenmeye devam etmektedir. 

Örneğin yakın zamanda tamamen günümüz ihtiyaçlarına uygun olarak yenilenerek kullanıma sunulan Zoom Whiteboard (Beyaz Tahtalar) özelliği Zoom’a eklendi. Zoom Whiteboard’u nasıl daha efektif şekilde kullanabileceğinize dair blog yazımıza ulaşmak için bu adresi ziyaret edebilirsiniz. 

Zoom Pro ile süre sınırından kurtulabilir, webinarlar düzenleyerek bunları sosyal medyada yayınlayabilir, toplantılarınızı bilgisayarınızdaki depolama alanı yerine Zoom Cloud’a kaydedebilir ve çok daha fazla özelliğe erişebilirsiniz.

Etgi Grup, Zoom Türkiye yetkili satış, eğitim ve destek merkezidir. Detaylı bilgi için bu adresi ziyaret edebilir ve bize ulaşabilirsiniz. Diğer blog yazılarımızı okumak içinse bu adresi kullanabilir, birbirinden faydalı ve bilgilendirici içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir