Paylaş

Zoom ile A’dan Z’ye Hibrit Çalışma Modeli

Hibrit çalışma, çalışanlara benzeri görülmemiş bir esneklik ve özgürlük sağlayarak dünyayı etkisi altına aldı. Hibrit çalışma öncelikli olarak çalışma mekanıyla ilgili olsa da, çok daha fazlasını etkiler; çünkü bağlantı kurma şeklimiz, ekip çalışmasını güçlendiren en önemli etkenlerdendir.

Zoom hibrit çalışma modeli nedir?

İşle ilgili felsefemiz değiştikçe çalışma alanlarımız da gelişti.  Kapalı ofislere, toplantı odalarına ve bölmelere dayanan geleneksel ofis, modern bir hibrit iş gücünün ihtiyaçlarını karşılayamayacaktır.  Onun yerine, Zoom özellikli sanal teknolojiye sahip açık bir kat planı tercih edilebilir.

Günümüzde kapalı ofisleri ve yüksek bölme duvarları olan binalara kıyasla açık ofisler daha çok tercih ediliyor. Bazı çalışanlar evden, tam zamanlı ya da işyeri dışında çalışabilirken, bazıları her gün erken saatlerde fiziksel bir ofiste bulunmak durumunda. Ancak açık ofisler tercih edildiğinde her iki grup da çalışma yerlerini programlarına, projelerine veya günün ihtiyaçlarına göre değiştirme esnekliğine sahip.

Ekiplerin çalışma alanlarını ihtiyaçlarına göre seçmelerine izin vermek, üretkenlik üzerinde çarpıcı bir etkiye sahip. Yerinde ve uzaktan çalışma alanlarının her ikisinin de önemi ve hibrit bir çalışma ortamı; ekibinizin ihtiyaçlarına ve çalışmalarına en uygun olanı seçmesine olanak tanır.

Zoom hibrit çalışma için yeni gelen özellikler nelerdir?

Grup Görünümü-Huddle View

Zoom Chat kanalları için yeni bir geçiş görünümü olan Huddle View  bir kanalın görsel bir temsilini sunarak ekiplere sohbet etme ve işbirliği yapma imkanı tanır. Bu da birliktelik duygusunu pekiştirir.

Zoom Events Sahne Arkası

Zoom Events; webinar oturumları öncesinde, oturum sırasında ve sonrasında etkinlik panelistlerinin ve personelinin sahne arkasından iletişim kurabildiği kalıcı bir alandır. ‘Sahne Arkası’ panelistlere, konuşmacılara ve üretim ekibine bazı işlerini yaparken arka planda kalma olanağı sunarak stressiz etkinlikler düzenlenmesini sağlar.

Sunum bittiğinde, webinar bitmek zorunda değil. Oturum sahipleri webinarı tüm katılımcılar için sonlandırırken, panelistleri Sahne Arkası moduna alarak birbirleriyle bilgi paylaşma, gönderilen soruları değerlendirme ya da sadece başarılı geçen bir etkinliğin heyecanını paylaşma olanağı sağlayacak.

Beyaz Tahta – White Board

Gelişmiş Zoom ‘Beyaz Tahta’, daha ilgi çekici ve akıcı bir toplantı deneyimi sağlarken çok çeşitli cihazlarda sorunsuz, eşzamanlı işbirliğine olanak tanır. Tıpkı fiziksel bir tahtayla yaptığınız gibi sanal bir beyaz tahta ile etkileşiminizi artırabilirsiniz. Ayrıca, Oculus Horizons Workrooms için kullanıcıların sanal gerçeklik ortamında beyaz bir tahtaya erişmesine olanak tanıyan bir Zoom Beyaz Tahta entegrasyonu oluşturmak üzere Facebook’tan Oculus ile birlikte çalışılıyor.

Hibrit çalışma modelinin avantajları nelerdir?

Ofisten, uzaktan veya her ikisinin birleşimi ile çalışabilme özelliği sayesinde, çalışanlar çalışma yöntemleri konusunda her zamankinden daha fazla esnekliğe ve hakimiyete sahip oluyor. Bununla birlikte, kuruluşların memnun ve kararlı bir iş gücünü sürdürmek için esneklik kavramını daha fazla benimsemesi gerekiyor.Hibrit çalışma gerçekten esneklikle ilgili. Hibrit çalışma yüz yüze işbirliğine değer veriyor, ancak çalışanların kendilerini rahat hissetmemeleri durumunda evde kalma haklarına da büyük saygı duyuyor. Örneğin; müşterilere Zoom üzerinden satış ve hizmet verme yeteneği ile, firmalar bu esnekliği sağlayabilir.

Çalışanlara esneklik sunmak ile yüz yüze işbirliği fırsatları arasında bir denge kuran şirketler, yetenek havuzunun daha fazlasını çekecek ve diğer şirketler bu liderliği takip edecek.

Zoom ile Uzaktan, Evden, Dışarıdan Hibrit Çalışma

Zoom sayesinde neredeyse her cihazda çalışan toplantı, sohbet, telefon, web semineri ve odalara yönelik çözümlerle hibrit çalışma stratejisini yönetmek mümkün. En büyük avantajı ise uzaktaki ve ofis içindeki çalışanlar arasında sorunsuz iletişim ve işbirliğini sağlanabilmesi.

Hibrit çalışma modelinde dikkat edilmesi gerekilenler nelerdir?

Birçok kuruluş bir süredir hibrit bir çalışma modeli kullanıyor olsa da, alışkanlıkları, ihtiyaçları ve tercihleri doğrultusunda bazı ekipler için mümkün olan en iyi çalışma yapısını bulma konusunda öğrenilecek çok şey var. Hibrit çalışma hakkında bir politika belirlediğiniz anda işler değişiyor. Bu yüzden esnek kalmalı ve değişikliklere hızla adapte olmaya hazır olmalısınız.

Hibrit çalışmanın, çalışanlara ek esneklik sağladığına ve farklı ülkelere ve saat dilimlerine dağılmış ekipleri desteklemesine olanak tanıdığına şüphe yok. Ancak kuruluşlar, çalışanların hem günlük işbirliğine hem de işyeri kültürüne dahil olduklarını ve meşgul olduklarını hissettikleri bir ortamı nasıl yaratabilir?

Kafeteryada ve kahve makinesinde olduğu gibi sahada gerçekleşen ve bilinmeyen sorunları keşfetmeye yardımcı olan sıradan etkileşimlerin önemi uzaktan çalışmalarda anlaşılıyor.  Dolayısıyla, kapsayıcılığı ve bağlantıyı geliştirmek için, ister yüz yüze ister uzaktan olsun, bu sıradan ve kendiliğinden etkileşimleri yaratmanın bir yolunu bulmak en önemli görev olacaktır.

Vedubox’la hibrit çalışma modeline geçiş rehberi

Çalışanlarınızın üretkenliğine odaklanarak hibrit çalışma modeli ile işinizi büyütmek için bu dönüşümü etkili planlamanız gerekiyor. Bunun için planlamanız gereken öncelikli adımlar var. Vedubox’la bu süreci nasıl kusursuz yönetebileceğinizi öğrenmek için Hibrit Çalışma Modeline Geçiş Rehberi’ne göz atabilirsiniz.

Zoom Türkiye satış, eğitim ve destek hizmetleri www.etgigrup.com tarafından verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir