Paylaş

Articulate Ürünleri İle Eğitim İçerikleri Nasıl Tasarlanır?

En güçlü hikâye anlatıcıları dijital medya öğeleridir. Fotoğraflar ise belli bir duyguyu yansıtan fikirlerin görsel temsilcileridir. Doğru bir şekilde kullanıldığında, görseller duygusal bir tepki -merak, heyecan, korku, hatta bir aciliyet duygusu- yaratarak insanların ilgisini çekebilir.

Görsellerin bu büyüleyici iletişim kurma gücü, onları online eğitimin önemli ve çekici bir parçası haline getirir. Fikirlerinizi temsil etmek için kullandığınız görseller eğitiminizin tonunu yansıtır, bir öğrencinin dikkatini çekip çekmediğini belirlemenize yardımcı olurlar.

Peki, çevrimiçi eğitiminiz için en uygun görselleri bulma ve seçme konusunda nasıl bir yol izlemelisiniz? Bir fotoğrafı diğerinden daha iyi yapan etkenler nelerdir?

Çevrimiçi eğitiminiz için en iyi fotoğrafları bulmanıza ve seçmenize yardımcı olacak profesyonel ipuçlarını bu makalede derledik!

Akıllı Arama

En iyi görseller, yalnızca belirli bir konuya bağlı olmaz, daha geniş bir duyguyu veya fikri yansıtmayı sağlar. Bir kavramın doğrudan tasvirini sağlamak yerine, çağrıştırdığı duyguyu tasvir eden bir görsel bulmaya çalışmak daha iyi bir fikirdir.

Örneğin, işyerinde mağduriyet yaşayan birinin görüntüsünü bulmaya çalışıyorsanız, o durumdaki bir kişinin sahip olacağı hayal kırıklığı ve izolasyon duygularını uyandıran farklı anahtar kelimeler kullanmayı deneyin. Bu arama tekniği, daha geniş görsel sonuçlar bulmanıza yardımcı olur ve klişe tasvirlerden kaçınmanızı sağlar.

Articulate içerik üretme yazılımı kullanıyorsanız, doğrudan sisteme yerleştirilmiş milyonlarca görsel sayesinde işiniz daha kolay hale gelir. Entegre görsel arama teknolojisi size zaman kazandırır. Ayrıca, profesyonel olmayan bir web sitesinden virüs yüklü bir görsel indirmek konusunda endişelenmek yerine, eğitim konunuz için doğru görseli bulmaya odaklanmış olursunuz.

Aynı zamanda saatlerce arama sonucu bulduğunuz mükemmel görseli telif hakları nedeniyle kullanmayacağınızı öğrenmenin hayal kırıklığını da ortadan kaldırır. Articulate Content Library 360 ile tüm görseller güzel, yüksek çözünürlüklü ve %100 telifsizdir.

Görsellerinizi Eleştirel Bir Gözle İnceleyin

Uygun arama sonuçlarına ulaştıktan sonra sıra hangi görselin kullanılacağını belirlemeye gelir. Online eğitim projeniz için en iyi görseli seçerken dikkat etmeniz gereken iki temel unsur vardır: denge ve temsil. Her birine daha yakından bakalım:

Denge

Denge, bir görselin göz okşama özelliklerini ifade eder. Bu kompozisyon öğesi simetri veya asimetri, orantı, renk, doku, derinlik, ölçek ve çizgi gibi sanatsal çözümlerle elde edilebilir.

Bir görseldeki dengeyi değerlendirirken akılda tutulması gereken üç ipucu:

  •   Aynı renk paletindeki görselleri seçin. Benzer bir renk paleti dahilindeki görselleri seçerek daha profesyonel bir görünüm yaratın. Pek çok grafik tasarım uzmanı, ilham verici bir resim bulup; eğitim boyunca ana renk olarak kullanacakları rengi bu resimden bir renk seçme uygulaması veya tarayıcı uzantısı  kullanarak seçerler.
  •   Resimlerdeki aydınlık ve karanlık dengesine odaklanın. Fazla cesur ve renkli görseller dikkat dağıtıcı olabilir; bu, online eğitim için istediğimiz bir şey değil. Öte yandan, yeterli renge sahip olmayan görüntüler, çevrimiçi eğitiminizin sıkıcı ve hatta iç karartıcı görünmesine neden olabilir. Doğru dengeyi nasıl sağlarsınız?

İşte bir ipucu: Yalnızca görüntünün renk paletine odaklanmak yerine, görüntüdeki aydınlık ve karanlık arasındaki dengeye odaklanın. Örneğin, nötr bir arka plana karşı renkli bir nesne seçmek, görüntüyü gösterinin yıldızı yapmadan renk getirmenin iyi bir yoludur.

  •   Çok fazla ayrıntı içeren resimlerden kaçının. Başarılı çevrimiçi eğitim, öğrencilerin en önemli olana odaklanmasına yardımcı olur. Bu, eğitim konunuzu desteklemeyen yoğun görsellerden kaçınmak anlamına gelir.

Görsel sonuçlarınızı tararken, aşırı ayrıntılı veya çok renkli görselleri ayıklayın. Bunun yerine net, ilgi uyandıran mesajlar içeren ve dikkatinizin dağılmamasını sağlayan görsellere odaklanın.

Temsil Etme

Başarılı bir çevrimiçi eğitim, öğrencilerin odaklanmasına yardımcı olmanın yanı sıra, dikkat çekici olmalıdır. Dikkati çekmenin bir yolu, öğrencilerin bağ kurabilecekleri öğeler içeren görseller seçmektir. Temsil edilmek, özellikle konu eğitim olduğunda, öğrenciler için önemlidir.

Görselleri temsil etme özelliklerine göre değerlendirirken akılda tutulması gereken bazı profesyonel ipuçları:

  •   Görsel arama sonuçlarının çoğunda bulunan önyargıyı fark edin. Stok resimlerinde çoğunlukla beyaz ırktan, bedensel engeli olmayan ve çekici insanlar temsil edilme eğilimindedir. Bu önyargıyı ortadan kaldırmak için, örneğin bir kadın girişimci görseli ararken “dükkân sahibi” yerine “Türk iş kadını” gibi ırka özel tanımlayıcılar seçerek aramanızı geliştirmeyi deneyin. 
  •   Çeşitliliğin spektrumunu gösteren resimler arayın. Temsil etme hakkında düşündüğünüzde, genellikle ırk veya etnik köken akla gelir. Ama tam çeşitlilik spektrumu çok daha geniştir. Farklı vücut tipleri, cinsiyet kimlikleri, yaş aralıkları ve yetenekleri olan kişiler için görüntü sonuçlarını taramaya özen gösterin. Ayrıca kadın kamyon şoförleri veya erkek hemşireler gibi cinsiyet klişelerine meydan okuyan kişileri betimleyen resimlere bakın. 
  •   Tarihsel bağlamı düşünün. Ne yazık ki, popüler medyanın yeterince temsil edilmeyen grupları tasviri, klişelere dayanıyor. Tarihsel olarak kalıplaşmış tasvirler hakkında farkındalığınızı ve anlayışınızı geliştirmek, eğitiminizde onları sürdürmekten kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Özetle

Doğru görseller, eğitiminizin güzel, güvenilir ve profesyonel görünmesini sağlar. Öğrencilerinizi desteklemeye ve onlara ilham vermeye yardımcı olur. Çevrimiçi eğitiminiz için en iyi görselleri bulmak için şunları yaptığınızdan emin olun:

  •   Kavramların doğrudan tasviri yerine, aradığınız duyguyu uyandıran anahtar kelimeler kullanmak.
  •   Hem renkli hem de kontrast açısından dengeli görüntüler seçmek.
  •   Temsil etmenin önemini göz önünde bulundurarak, çevrimiçi eğitiminizin hedef kitleniz için özgün ve ait hissettirmesini sağlamak.

Bu profesyonel ipuçlarını eyleme geçirerek, bir grafik tasarım profesyonelinin elinden çıkmış gibi görünen ve doğrudan öğrencilerinizle konuşuyormuş gibi hissettiren çevrimiçi eğitim oluşturacaksınız.

Articulate ürünleri ile ilgili detaylı bilgi edinmek için ürün sayfamızı ziyaret edin ya da bize telefonla ulaşın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir