Paylaş

Üniversitelerde Uzaktan Eğitim Dönemi Başlıyor

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen iki deprem felaketi ile millet olarak sarsıldık ve büyük bir acı içerisindeyiz. Depremden etkilenen bölgelerde arama kurtarma ve yardım çalışmaları devam ederken, Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtların depremzedelerin hizmetine açılması planı sebebiyle üniversitelerin uzaktan eğitime geçtiği açıklandı.

Her ne kadar uzaktan eğitim konusunda negatif birçok yorum yapılsa da aslında günümüzde uzaktan eğitimi her zaman bir yedek plan olarak değerlendirmek doğru olacaktır. Pandemi, deprem ya da benzeri durum olasılığına karşı, tüm kurumların, okulların ve hatta bireysel eğitim veren kişilerin uzaktan eğitim için hazırda bulunan araçları bünyelerinde barındırmaları önemli. Bu araçları gerektiğinde hızlıca kullanabiliyor olmak eğitime kalınan yerden devam edilmesi için çok büyük bir avantaj sağlamakta.

ETGİ Grup olarak; yetkili bayisi olduğumuz Zoom ürünü ve Hacettepe Teknopark’ta yer alan ARGE ofislerimizde geliştirdiğimiz Vedubox online eğitim platformu ile uzaktan/hibrit eğitim, uzaktan/hibrit çalışma gibi konularda ihtiyaç duyulan teknolojiyi büyük ölçüde karşılama çabasındayız.

Zoom’un Üniversite ve Eğitim Kurumlarında Kullanımı

Pandemi sebebiyle hayatımıza giren Zoom, okullar, üniversiteler ve eğitim kurumları uzaktan eğitime geçiş sebebiyle yeniden gündemde. Zoom platformu, eğitmenler ve öğrenciler kadar; okul yönetimi, üniversite yetkilileri tarafından da tercih ediliyor. Zoom üyelik ücreti vermek istemeyen bireyler hala ücretsiz Zoom kullanabilirken, üniversiteler, kurumlar ve online eğitim satışı yapanlar Zoom satın almayı tercih ediyorlar.

Kaliteli bir toplantı, işbirliği ve iletişim deneyimi için Zoom lisans ücreti için size veya kurumunuza uygun bir bütçe ayırmanızı öneriyoruz. Zoom Hesabınızı Hemen Zoom Pro’ya Yükseltmeniz için 7 Neden başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi Zoom satın almanın tek avantajı 40 dakikalık sınırlama değil. Detaylar için blog yazımıza mutlaka göz atın.

Hibrit Eğitim İçin Zoom

Hibrit eğitim ve öğrenmenin en büyük avantajı, eğitimin verildiği mekana gelenler ile online olarak katılanların bir arada eğitim gördüğü bir ortam sağlayabilmesidir. Zaman ve mekan esnekliği de hibrit eğitimin sağladığı avantajlardan biridir. Deprem, pandemi, yoğun kar yağışı ya da benzer olağanüstü durumlarda eğitimin sekteye uğramaması için online ya da uzaktan eğitim çözümleri hem okullar, hem kurumlara oldukça büyük fayda sağlamaktadır.

Zoom ile Canlı Derslerin ve Online Eğitimlerin İşleyişi

Dünyada en çok tercih edilen Video Konferans araçlarından biri olan Zoom, sanal sınıflar için ideal çözümler sunuyor. Zoom ile toplantınızı oluşturduktan sonra katılımcılarınız ile paylaşın. Katılımcılar giriş yapmaya başladığında öncelikle sürecin nasıl işlemesi gerektiğine dair bir açıklama ile dersinizi başlatın. Böylece katılımcılar ders esnasında soru sormak için el kaldırma ikonuna tıklayabileceklerini, seslerini diğer kişiler konuşurken kapalı tutmaları gerektiğini ve benzeri kuralları benimsemiş olurlar.

Zoom’u kolay ekran paylaşımı, beyaz tahta (whiteboard), ek açıklama özelliği (annotation) ve üçüncü parti eklentilerle daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Belirli konularda grup çalışmaları yapmak için ‘ara odaları’ özelliğinden yararlanabilirsiniz. Öğrencileriniz ve katılımcılarınızın ekran paylaşarak sunum yapmasını teşvik edebilir, interaktif eğitimler düzenleyebilirsiniz.

Uzaktan eğitimin zorluklarını, kısıtlamalarını; her geçen gün gelişen Zoom’un yeni özellikleri ile aşabilirsiniz. Pandemi döneminde yoğun kullandığımız Zoom’u yüz yüze eğitimlerin başlaması ile rafa kaldırmıştık. Ancak görünen o ki, artık uzaktan eğitim hayatımızın bir parçası olmak zorunda. Bunun için her zaman hazırlıklı olmakta fayda var.

Zoom Kullanımınızı Vedubox İle Güçlendirin

Zoom ve diğer video konferans araçları olmadan uzaktan eğitimin imkansız olduğunu biliyoruz. Ancak video konferans araçlarının sunmadığı bazı özellikler de var. İşte bunları da Vedubox ile tamamlayabilirsiniz. 

Canlı eğitim ve derslerinizin yıllık planlamasını yapabilirsiniz.

Canlı eğitimlerinizi Zoom üzerinden kayıt alıp, bunların otomatik kaydını Vedubox üzerinden öğrencilerinize sunabilirsiniz.

İnteraktif eğitimler düzenleyerek, eğitim videolarınızın belirli saniyelerine sorular ekleyebilirsiniz.

Vedubox’ın Eğitim Yönetim Sistemi ürünü sayesinde, tüm eğitim içeriklerinizi, sınıflara, birimlere, hatta bireylere göre planlayabilir ve öğrenme yolu oluşturabilirsiniz.

Online eğitim, uzaktan eğitim bizler için bir zorunluluk. Avantajları ve dezavantajları var; bu süreci iyileştirmek için gelişmiş teknolojilere odaklanmak, kaliteyi artırmak en öncelikli hedef olmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir